ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Brytyjska grupa przemysłowa wskazuje na potrzebę budowy nowych reaktorów jądrowych
13.01.2021r. 12:49

Wielka Brytania spaliła więcej węgla w ciągu ostatnich siedmiu dni niż kiedykolwiek w ciągu ubiegłego roku, co sugeruje, że postęp w kierunku osiągnięcia jednego z kluczowych celów klimatycznych znalazł się w stagnacji i oznacza potrzebę uruchamiania nowych komercyjnych elektrowni jądrowych, stwierdza londyńskie stowarzyszenie przemysłowe Nuclear Industry Association (NIA).

NIA przytoczyło dane z National Grid ESO, które pokazują, jak zużycie paliw kopalnych wzrosło w ostatnim tygodniu wraz z nadejściem niskich temperatur. Stowarzyszenie ostrzega, że kraj musi wydostać się z "pułapki paliw kopalnych".

Gaz i węgiel regularnie stanowią 60% produkcji energii elektrycznej. W tym samym okresie flota reaktorów jądrowych była wiodącym zeroemisyjnym producentem elektryczności. Jednak połowa z 15 reaktorów zostanie wyłączonych do końca 2024 r., w tym samym czasie ma zostać wycofany również węgiel.

Według NIA, węgiel i gaz są jedynymi mocnymi substytutami energii jądrowej w Wielkiej Brytanii. Ponieważ planowane wycofanie floty jądrowej zmniejszy moce wytwórcze w energetyce, jedynym sposobem, w jaki Wielka Brytania będzie w stanie wycofać węgiel i utrzymać niezbędny poziom produkcji energii elektrycznej, będzie spalenie większej ilości gazu. "Ta zależność od paliw kopalnych zablokuje emisję dwutlenku węgla i spowoduje wzrost cen" - napisano w oświadczeniu NIA.

Tom Greatrex prezes NIA powiedział Wielka Brytania znalazła się w "pułapce paliw kopalnych", a jedynym sposobem na ucieczkę jest budowa nowych zdolności jądrowych obok źródeł odnawialnych. "Nasze działające reaktory jądrowe wyprodukowały więcej zeroemisyjnej energii niż jakiekolwiek inne aktywa wytwórcze w Wielkiej Brytanii, ale jednostki te starzeją się i kończą swoją służbę.
Własne doświadczenie pokazuje, że kiedy energia jądrowa przechodzi w tryb offline, spalamy więcej gazu, a emisje idą w górę. Tak więc droga do zera emisji netto zaczyna się od zastąpienia istniejącej floty jądrowej i inwestowania w silny i zrównoważony zeroemisyjny miks energetyczny".

Komitet Do Spraw Zmian Klimatu (Climate Change Committee) oszacował w swoim raporcie zatytułowanym Sixth Carbon Budget, że bez nowych projektów inwestycyjnych produkcja zeroemisyjna spadnie ze 130 TWh w 2020 r. do zaledwie 90 TWh w 2030 r. z powodu wycofania floty reaktorów jądrowych.

Komitet powiedział, że Wielka Brytania powinna rozważyć budowę 8 GWe nowych mocy jądrowych, aby do 2035 r. przywrócić poziom generacji jądrowej do obecnego poziomu po wyłączeniach istniejących reaktorów w latach 2020.

Dwie jednostki EPR w budowie w Hinkley Point C są jedynymi komercyjnymi elektrowniami jądrowymi budowanymi w Wielkiej Brytanii. Sizewell C jest jedynym nowym projektem, dla którego inwestor stara się o pozwolenie na budowę. Trzy projekty - Wylfa, Moorside i Oldbury - zostały anulowane lub odłożone, głównie z powodu problemów finansowych, podczas gdy Bradwell pozostaje dopiero na wczesnym etapie technicznym.
NucNet , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE