ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Projekt Lewicy: wymiana "kopciuchów" w schroniskach górskich
13.01.2021r. 14:37

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Posłowie Lewicy złożyli w środę w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków, którego celem jest eliminacja "kopciuchów" ze schronisk górskich. Projekt przewiduje, że właściciele schronisk, przede wszystkim PTTK, otrzymają 90 proc. dopłaty na wymianę pieców na węgiel.

W Polsce jest około 100 schronisk górskich. Większość z nich opalanych jest węglem. W ciągu ostatnich 30 lat polski rząd nie miał dobrego pomysłu, żeby tę sytuację zmienić" - argumentował poseł Lewicy Przemysław Koperski.

"Mamy nadzieję, że środki finansowe, które są zawarte w funduszu termomodernizacji, to jest ponad 3 mld zł na lata 2020-2029, pozwolą wyasygnować kwotę ok. 20 mln zł, żeby kwestie smogu w schroniskach górskich zlikwidować" - ocenił.

Jak podkreślił europoseł Marek Balt, "dobrze, żeby wizytówką naszych gór nie były tiry z węglem, nie były kopcące schroniska, ale żeby były schroniska wyposażone w nowoczesne, elektryczne kotły ogrzewające te miejsca". "Jest to wstyd, że w naszych pięknych górach czuć spaleniznę spalonego węgla i zamiast cieszyć się świeżym, czystym, zdrowym powietrzem musimy wdychać zanieczyszczenia" - dodał.
Jak wskazano w uzasadnieniu projektu, nowela zakłada dodanie schronisk górskich do listy obiektów o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków. Wynikiem proponowanej zmiany będzie możliwość zaliczenia inwestycji w budynki będącej schroniskami górskimi do przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Budżet programu Czyste Powietrze na lata 2018-2029 to 103 mld zł. Jego operatorem są wojewódzkie fundusze ochrony środowiska.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Fun 13.01.2021r. 23:53
Niech żyje wiatrak na Giewoncie i Kasprowym Wierchu i fotowoltaika w Gąsiennicowej i na Kościelcu lub Kozim Wierchu.... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ec 14.01.2021r. 12:04
Większość schronisk górskich opalana jest drewnem i to pozyskiwanym na miejscu. Węgiel jest niewielkim dodatkiem.... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: fin 14.01.2021r. 12:09
Czy oni chcą w tych schroniskach za 20 mln zł zlikwidować piece czy je wyburzyć i odbudować?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE