ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Polskie miasta wśród najbardziej zakorkowanych w Europie
13.01.2021r. 14:49

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Łódź, Kraków i Wrocław to trzy najbardziej zakorkowane miasta europejskie w kategorii miast poniżej 800 tys. mieszkańców według opublikowanego w środę corocznego raportu Traffic Index przygotowywanego przez firmę TomTom. Na 5. miejscu rankingu w tej kategorii miast (na 166 zbadanych) uplasował się Poznań, a na 7. Trójmiasto.

Badanie objęło ogółem 416 miast w 57 krajach świata, w tym 239 miast europejskich. Twórcy opracowanego na jego podstawie raportu zwracają uwagę, że w większości ujętych w opracowaniu aglomeracji ruch drogowy w 2020 roku wyraźnie zmalał w wyniku pandemii koronawirusa i związanych z sytuacją epidemiczną obostrzeń. W skali globalnej poziom zakorkowania miast spadł o ok. 20 proc.

"We wszystkich dwunastu polskich miastach ujętych w raporcie odnotowano spadki poziomu zatłoczenia - średnio o 5 punktów procentowych, zaś w godzinach szczytu średnio aż o 15 p.p. Pandemia miała zatem kluczowy wpływ na wyhamowanie trendu, jakim był rosnący z każdym rokiem poziom zakorkowania w polskich miastach" - zaznaczono.

Największy, roczny spadek zatłoczenia na polskich drogach odnotowano w Poznaniu (o 13 p.p.), Warszawie (o 9 p.p.) i Krakowie (o 9 p.p.). Mimo mniejszego ruchu, podobnie jak w poprzednich edycjach raportu, liderem krajowego zestawienia najbardziej zatłoczonych miast w Polsce pozostała Łódź. Kierowcy jeżdżący po łódzkich ulicach mogą spodziewać się wydłużenia czasu podróży średnio o 42 proc. w porównaniu do sytuacji, gdy ruch na drodze jest najmniejszy z możliwych. To w porównaniu do ubiegłego roku spadek o 5 p.p.

Pomimo pandemii w Łodzi w 2020 roku odnotowano zaledwie 13 dni, podczas których natężenie ruchu drogowego było niższe niż analogicznego dnia rok wcześniej. Na przeciwnym krańcu skali pod tym względem znalazły się Kraków i Warszawa, gdzie liczba dni z odnotowanym niższym natężeniem ruchu niż rok wcześniej wyniosła odpowiednio 69 i 64.
W polskim rankingu najbardziej zakorkowanych miast, za Łodzią uplasowały się kolejno: Kraków (Traffic Index - 36 proc.), Wrocław (35 proc.), Poznań (31 proc.), Warszawa (31 proc.), Trójmiasto (29 proc.), Bydgoszcz (27 proc.), Szczecin (27 proc.), Lublin (26 proc.) oraz Białystok (22 proc.).

"Chociaż w 2020 r. ruch drogowy zmniejszył się, to jednak nie będzie to długofalowym trendem. Będziemy świadkami ponownego wzrostu natężenia ruchu drogowego, gdy pracownicy wrócą do biur i dawnych, rutynowych zajęć. Dlatego właśnie teraz nadszedł czas, aby planiści miejscy, decydenci, pracodawcy i kierowcy dokonali podsumowania działań, które zostaną podjęte w celu zmniejszenia zatłoczenia dróg w przyszłości" - oceniła cytowana w komunikacie jedna z ekspertek TomToma Anna Nowak.

Ranking najbardziej zatłoczonych miast w Europie bez względu na wielkość podobnie jak rok wcześniej otwiera Moskwa (54 proc. czasu więcej) przed Stambułem (51 proc.) i Kijowem (51 proc.). Na świecie miano najbardziej zakorkowanego miasta w 2020 r. również przypadło Moskowie przed Bombajem, Bogotą i Manilą (wszystkie po 53 proc).Specjalizująca się m.in. w produkcji urządzeń nawigacyjnych firma TomTom w opublikowanym raporcie zestawiła dane z 2020 r. dotyczące sytuacji drogowej w 416 miastach z 57 krajów.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Uważny 13.01.2021r. 15:21
Czy analogiczny dzień do roku poprzedniego to ten sam dzień tygodnia czy data kalendarzowa? Data kalendarzowa to bzdura.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE