ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Miasto bez ulic i samochodów. Niezwykły projekt smart city
14.01.2021r. 13:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Arabia Saudyjska zapowiada prawdziwą rewolucję w życiu miejskim. Mieszkańcy mają znaleźć naturę i wszystko to, czego potrzebują na co dzień - bez samochodów i ulic - w odległości 5 minut spacerem. Całość ma być zasilana zieloną energią.

Król Mohammed bin Salman, następca tronu i prezes zarządu NEOM, ogłosił projekt The Line (Linia), który zrewolucjonizuje życie w mieście NEOM, stanowiąc wzorzec harmonijnego współistnienia ludzi i planety.

The Line - 170-kilometrowy obszar przyszłych, hiperpołączonych społeczności, bez samochodów i dróg oraz wybudowany w otoczeniu przyrody ma stanowić bezpośrednią odpowiedź na niektóre z najpilniejszych wyzwań stojących dziś przed ludzkością, takich jak stara infrastruktura, zanieczyszczenie, ruch drogowy czy nadmierna gęstość zaludnienia.

To kamień węgielny Saudyjskiej Wizji 2030 i siła napędowa gospodarki Królestwa, która przyczyni się do dywersyfikacji gospodarki i powstania 380 tys. miejsc pracy oraz wytworzenia 180 mld SAR (48 mld USD) krajowego PKB do roku 2030.

The Line stanowi pierwszy przypadek od 150 lat, w którym rozległy teren miejski został zaprojektowany wokół ludzi, a nie dróg. Życie w THE LINE definiować będzie przestrzeń do poruszania się pieszo - wszystkie niezbędne codzienne usługi, takie jak szkoły, kliniki medyczne, obiekty rekreacyjne, a także tereny zielone, będą znajdować się w zasięgu pięciu minut spaceru.

Ultraszybki przejazd i autonomiczne rozwiązania w zakresie mobilności ułatwią podróżowanie i dadzą mieszkańcom możliwość odzyskania czasu, który mogą poświęcić na dbanie o zdrowie i dobre samopoczucie. Przewiduje się, że podróż będzie trwała nie dłużej niż 20 minut.

Osiedla The Line będą miały charakter poznawczy, bazujący na sztucznej inteligencji (AI), stale ucząc się przewidywania w celu ułatwiania życia, oferując czas zarówno mieszkańcom, jak i przedsiębiorcom. Szacuje się, że 90 proc. dostępnych danych zostanie wykorzystanych w celu zwiększenia możliwości infrastruktury w stopniu znacznie przekraczającym 1% standardowo wykorzystywany w istniejących inteligentnych miastach.
Redefiniując zrównoważony rozwój, The Line będą tworzyć korzystne pod względem ograniczania emisji dwutlenku węgla inwestycje miejskie, zasilane w 100% czystą energią, zapewniające mieszkańcom wolne od zanieczyszczeń, zdrowsze i bardziej zrównoważone środowisko. Osiedla w obrębie The Line będą miały charakter wielofunkcyjny i zostaną dostosowane do otaczającej je przyrody, a nie na odwrót.

Przyszłościowe sektory NEOM, na czele ze światowymi liderami przemysłu, już teraz zajmują się jednymi z najbardziej palących wyzwań na świecie. Są one pionierami na nowym rynku przełomowych innowacji i stwarzają możliwości przyciągnięcia talentów, inwestorów i partnerów, aby włączyć się do jego ekosystemu biznesowego.

Budowa projektu The Line rozpocznie się w pierwszym kwartale 2021 r. Jest to jeden z najbardziej złożonych i wymagających projektów infrastrukturalnych na świecie i stanowi część szeroko zakrojonych prac inwestycyjnych już realizowanych w ramach miasta NEOM.

NEOM jest częścią światowej klasy zdywersyfikowanego portfela Funduszu Inwestycji Publicznych Arabii Saudyjskiej, jednego z największych państwowych funduszy majątkowych na świecie. NEOM stanowi czynnik przyspieszający postęp ludzkości i wizję tego, jak może wyglądać "Nowa Przyszłość". Jest to region w północno-zachodniej Arabii Saudyjskiej nad Morzem Czerwonym, budowany od podstaw, jako żywe laboratorium - miejsce, w którym przedsiębiorczość wyznaczy kurs dla "Nowej Przyszłości". Będzie to wymarzone miejsce docelowe i dom dla ludzi, którzy marzą o wielkich przedsięwzięciach i chcą być częścią budowania nowego modelu wyjątkowo sprzyjających warunków do życia, tworzenia dobrze prosperujących przedsiębiorstw i tworzenia nowej koncepcji ochrony środowiska.

NEOM będzie domem i miejscem pracy dla ponad miliona mieszkańców z całego świata. Znajdą się w nim miasta, porty i strefy przedsiębiorczości, ośrodki badawcze, obiekty sportowe i rozrywkowe oraz ośrodki turystyczne. Będzie to centrum innowacji przyciągające przedsiębiorców, liderów biznesu i firmy, którym zależy na tworzeniu przełomów poprzez badania, inkubację i komercjalizację w zakresie nowych technologii i przedsiębiorstw. Mieszkańcy NEOM będą wcielać w życie międzynarodową kulturę poszukiwania, podejmowania ryzyka i różnorodności - a wszystko to w sprzyjającym i postępowym otoczeniu prawnym, w zgodzie z międzynarodowymi normami, z korzyścią dla wzrostu gospodarczego.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE