ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rekordowe dofinansowanie z NCBR na technologię recyklingu baterii litowo-jonowych i zużytych katalizatorów samochodowych
13.01.2021r. 16:34

Spółka Elemental Strategic Metals otrzymała od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju 332 mln zł na technologię recyklingu baterii litowo-jonowych i zużytych katalizatorów samochodowych - informuje serwis "pb.pl".

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) poinformowało o podpisaniu umowy na dofinansowanie technologicznego rozwiązania firmy Elemental Strategic Metals (ESM). Wsparcie wynosi 332 mln zł, czyli najwięcej w historii działalności jednostki koordynującej przepływ publicznych funduszy na projekty badawczo-rozwojowe. Pieniądze pochodzą z programu Inteligentny Rozwój i konkursu Szybka Ścieżka IPCEI (Important Projects of Common European Interest).
Zakwalifikowane do konkursu projekty przechodzą przez wstępną ocenę Komisji Europejskiej, weryfikującą ich wpływ na rynek wewnętrzny całej Unii Europejskiej.

Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR, zaznaczył, że korzyści płynące z projektu firmy ESM to m.in. "zmniejszenie zależności lokalnych społeczności od gospodarki opartej na węglu" i "oparcie gospodarki na nowoczesnych, inteligentnych dziedzinach i energetyce odnawialnej".
Efekty prac ESM będzie można ocenić za trzy lata, bo tyle spółka otrzymała na realizację projektu. Działania zostały podzielone na trzy fazy: badań przemysłowych, eksperymentalnych prac rozwojowych i wdrożenia przemysłowego. Zaktywizowane przy nich zostaną uczelnie, instytuty naukowe, a także rodzime małe i średnie przedsiębiorstwa.

"W ramach projektu planujemy utworzenie co najmniej 100 miejsc pracy bezpośrednio w instalacji, jaka będzie realizowana w ramach pierwszego, przemysłowego, wdrożenia opracowanych technologii. Dodatkowo 300-400 miejsc pracy zostanie utworzonych pośrednio w związku z realizacją projektu w przedsiębiorstwach kooperujących. Po wykonaniu wszystkich prac będziemy w stanie poddać odzyskowi 10 tys. ton odpadów baterii litowo-jonowych i katalizatorów rocznie" - mówi, cytowany przez "pb.pl", Michał Zygmunt, prezes ESM.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE