ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Miasta ruszyły po pieniądze z programu "Zielony Transport Publiczny"
14.01.2021r. 09:43

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Już ponad 30 różnego rodzaju podmiotów złożyło wnioski do programu "Zielony Transport Publiczny" - podaje Portal Samorządowy. Ze źródła tego można uzyskać dofinansowanie na zakup autobusów elektrycznych, trolejbusów i autobusów wodorowych. Zainteresowani muszą się jednak śpieszyć. Przy takim tempie napływania kolejnych wniosków pieniędzy może szybko zabraknąć.

Program "Zielony Transport Publiczny" zakłada możliwość dofinansowania zakupu lub leasingu nowych autobusów elektrycznych, wodorowych lub trolejbusów (wraz ze szkoleniem kierowców i mechaników z zakresu obsługi tych pojazdów). Dofinansowanie można uzyskać także na modernizację lub budowę infrastruktury do obsługi tych pojazdów (w szczególności punktów ładowania lub tankowania wodoru wraz z infrastrukturą towarzyszącą, albo sieci trakcyjnej).

Ze wsparcia mogą skorzystać operatorzy i organizatorzy publicznego transportu zbiorowego. Dofinansowanie będzie udzielane w formie dotacji i pożyczki, przy czym poziom dofinansowania będzie zmienny. Pierwszy nabór w programie ruszył 4 stycznia. Prowadzony będzie do 5 grudnia 2021 r. lub do wyczerpania środków. W fazie tej przewidziano 80 proc. wsparcia przy zakupie trolejbusu lub autobusu elektrycznego i 50 proc. kosztów kwalifikowanych modernizacji lub budowy infrastruktury (w przypadku modernizacji czy budowy stacji tankowania wodoru wartość dofinansowania nie może przekroczyć 3 mln zł na jedną stację tankowania).
Jak podała Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej, pierwszym przedsiębiorstwem komunikacji miejskiej, które złożyło swoje wnioski w ramach otwartego naboru jest MPK we Wrocławiu. Wnioski te dotyczą zakupu 28 autobusów elektrycznych wraz z 28 ładowarkami typu plug-in i pięciu pantografowych, montowanych na pętlach.

Z kolei jak przekazał w mediach społecznościowych Marcin Gromadzki, ekspert Public Transport Consulting, we wtorek (12 stycznia) wieczorem swój wniosek (na pojazdów 15 elektrycznych oraz 15 wodorowych, ładowarek zajezdniowych i 2 szybkich ładowarek pantografowych) złożył Chełm i był to już 33. wniosek złożony w tym naborze. O dużym zainteresowaniu programem informują też przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - jak wynika z ich ocen, już złożone wnioski zapewniają pokrycie dostępnej puli środków w 65 proc.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE