ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Lektura ponadobowiązkowa ... Znaki czasu
08.01.2021r. 05:28

Bogumił Dudek ("Energetyka" - 7/2020")
75. rocznica wyzwolenia obozu w Auschwitz-Birkenau jest okazją do powrotu do dokonań o. Maksymiliana Kolbego - świętego, patrona energetyków i elektryków. Jest też powód niewielki, jakim jest przygotowanie franciszkańskiego Centrum św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia - pawilonu spotkań, na zewnętrznej ścianie którego widnieje chyba najsłynniejsze stwierdzenie: Tylko miłość jest twórcza.

Papież Paweł VI w 1971 r. ogłosił ojca Maksymiliana Kolbego błogosławionym, a papież Jan Paweł II - w 1982 roku zaliczył ojca Maksymiliana do grona świętych męczenników Kościoła katolickiego.

W książce o. prof. Zdzisława Józefa Kijasa1) pisze się o tym, że beatyfikacja oraz kanonizacja były rzeczywiście wydarzeniem bardzo znaczącymi dla kraju i nie tylko. Proces przygotowawczy do tych wydarzeń i czas po nich następujący odbiły się bardzo szerokim echem w całym świecie, a w Kościele w sposób szczególny. Miały wpływ na sytuację duchową także w tej części Europy, która pozostawała od kilku dziesięcioleci w niewoli ideologii komunistycznej o rysach ateistycznych, a tym samym cieszyła się pozorną tylko wolnością i złudnym samostanowieniem.

Szczególnie dla Polski beatyfikacja ojca Maksymiliana była wydarzeniem szczególnej rangi z kilku względów.

Po pierwsze - należy przypomnieć, że ostatnim beatyfikowanym Polakiem był błogosławiony Melchior Grodziecki (1576-1620), męczennik, misjonarz jezuicki, zamordowany przez kalwinów w Koszycach (w ówczesnych Węgrzech, obecnie na terenie Słowacji), którego beatyfikacja miała miejsce w 1905 roku. Oznacza to, że po prawie osiemdziesięciu latach nastąpiła nowa beatyfikacja. Podobnie było z kanonizacją. Ostatnim kanonizowanym był święty Andrzej Bobola (1591-1657), również męczennik, jezuita, zamordowany w Janowie 16 maja 1657, który został wyniesiony do chwały ołtarzy w 1938 roku, na rok przed wybuchem II wojny światowej. W ten sposób zarówno beatyfikacja jak i kanonizacja ojca Kolbego następowały po długiej kilkudziesięcioletniej przerwie. (...)

Przykładem swojego życia Maksymilian wskazywał, że praca codzienna szara i dyskretna, ukryta i wykonywana z miłością, uczy najpierw zwycięstwa nad sobą, nad własnym lenistwem i gniewem, co następnie prowadzi do zwycięstwa nad złem obecnym w świecie, nad nieprzyjacielem zewnętrznym. To była wielka nowość życia ojca Kolbego. Zapowiadała ona poważne zmiany na horyzoncie polskiej duchowości, w której bardzo dużo było świętych-męczenników. Zmiany te uwidoczniły się w okresie późniejszym, szczególnie zaś w czasie pierwszej Solidarności.

Po drugie - beatyfikacja i kanonizacja Maksymiliana stanowiły ważny element rozliczania się z niedawną historią, szczególnie zaś z dramatem II wojny światowej (...)

Po trzecie - beatyfikowany był zakonnik z tzw. bloku komunistycznego, zza żelaznej kurtyny, czyli z obszaru geograficznego Europy, z którego wyeliminowano życie zakonne w zupełności, albo bardzo je prześladowano, ograniczając zakres jego pracy i oddziaływania (...)

Po czwarte - musimy pamiętać, że przygotowania do beatyfikacji Franciszkanina z Niepokalanowa zbiegły się w czasie z Wielką Nowenną przed Tysiącleciem Chrztu Polski w 1966 r. (...)

Po piąte - beatyfikacja i kanonizacja ojca Kolbego, który odniósł zwycięstwo nad nienawiścią oddając życie za bliźniego, z jednej strony ukazywały duchową wielkość człowieka, z drugiej zachęcały do gestów przebaczenia i pojednania." 2)

Autor cytowanej książki przypomina także fakt z życia Karola Wojtyły, który zapytany przez Ojca Świętego Pawła VI: co by mógł dla Kościoła i Narodu w Polsce uczynić? - odpowiedział, że kandydatów jest 50, ale Naród polski najbardziej oczekuje na beatyfikację O. Maksymiliana Kolbego.

Wracając do cytowanego powyżej fragmentu książki dodajmy siódmy z argumentów. Beatyfikacja odbyła się w Italii (a nie w Polsce), w Bazylice świętego Piotra w Rzymie, w niedzielę 17 października 1971 roku. Uroczystości beatyfikacyjnej przewodniczył osobiście papież Paweł VI, co zdarzyło się po raz pierwszy w historii. Na uroczystość przybyło 150 tys. osób, w tym 6 tys. z Polski. Analogiczna sytuacja miała miejsce w 1982 roku w czasie kanonizacji, która także w Rzymie, 10 października. Odbywała się w czasie stanu wojennego3) w Polsce.

Wielu urodzonych po II wojnie światowej, dziś zapewne emerytów-elektryków, pamięta opisywane wydarzenia beatyfikacji i kanonizacji, być może uczestniczyło w uroczystościach. W jednym życiu byliśmy świadkami: pontyfikatów papieży Piusa XII, Jana XXIII, Pawła VI, Jana Pawła I i Jana
Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Po hekatombie wojny światowej tylko Jan Paweł II wyniósł na ołtarze 12 kolejnych osób z Polski (do jego długiego 26-letniego pontyfikatu mieliśmy 15 świętych) oraz 154 błogosławionych (do 1978 r. było 63 błogosławionych). Warto pamiętać przy okazji, że nasz papież beatyfikował i kanonizował karmelitę św. Rafała Kalinowskiego (1835-1907), było nie było - inżyniera.

Znaki czasu ciągle nam towarzyszą, obyśmy potrafili je odczytywać.

Przypisy:

1) Kijas Z.J.: Życie jako dojrzewanie świętości. Maksymilian Maria Kolbe. Wyd. Franciszkanów Bratni zew, Kraków, 2019

2) Tamże - fragment rozdziału: Przekonanie, że świat można zmienić, s. 291- 296, z którego przytoczono pięć z siedmiu ważnych argumentów wyniesienia o. Kolbe na ołtarze, o siódmym jest nieco dalej.

3 Wprowadzony 13 grudnia 1981 r., zawieszony 31 grudnia 1982 r., a zniesiony dopiero 22 lipca 1983 roku.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE