ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ponad jedna piąta energii elektrycznej w Hiszpanii z elektrowni jądrowych
14.01.2021r. 16:50

W 2020 r. hiszpańska flota siedmiu bloków jądrowych stanowiąca zaledwie 6,5 proc. mocy zainstalowanej w tym kraju, wygenerowała 22,2 proc. energii elektrycznej. Jak podkreśla hiszpańskie stowarzyszenie przemysłu jądrowego Foro Nuclear , reaktory jądrowe od 10 lat są podstawowym i niezawodnym źródłem energii w tym kraju.

Z informacji Foro Nuclear wynika, ze 2020 roku elektrownie jądrowe w Hiszpanii wyprodukowały 55,7 TWh netto energii elektrycznej, co oznacza niewielki spadek z 55,8 TWh netto w 2019 r., ale wzrost do 22,2 proc. udziału w produkcji (o 0,77 proc. w stosunku do 2019 r.). Moc bloków jądrowych w Hiszpanii wynosi 7,1 GWe (netto), co stanowi 6,5 proc. całkowitej mocy wytwórczej kraju. Z danych stowarzyszenia wynika, że współczynnik wykorzystania mocy hiszpańskich elektrowni jądrowych w 2020 r. były średnio na poziomie 89,8 proc. Foro Nuclear zwraca też uwagę, że mimo czterech przerwy na przeprowadzenie operacji przeładunku paliwa w Almaraz-1, Asco-1 i -2 i Trillo-1, które trwały dłużej niż zwykle ze względu na środki bezpieczeństwa związane z pandemią Covid-19, łączny czas pracy bloków jądrowych w ubiegłym roku był dłuższy niż jakiekolwiek innego źródła produkcji energii w Hiszpanii

Foro Nuclear podkreśla także, że podczas ostatnich zimnych dni w Hiszpanii, wszystkie siedem reaktorów jądrowych pracuje ze 100 proc. wydajnością, podczas gdy produkcja energii ze źródeł odnawialnych, ze względu na warunki klimatyczne, znacznie spadła. - Energia jądrowa oferuje stabilność dla systemu elektrycznego i bez jej udziału ceny energii elektrycznej byłyby wyższe - zaznacza stowarzyszenie.

Plan hiszpańskiego rządu w zakresie energii i klimatu przewiduje, że zainstalowana moc jądrowa pozostanie na obecnym poziomie co najmniej do 2025 r., ale od 2030 r. zostanie zmniejszona do nieco ponad 3 GWe.
Ze wstępnych danych wynika, że ubiegłym roku w Hiszpanii wyprodukowano 250,4 TWh energii elektrycznej. Z czego 43,3 proc. w źródłach OZE, 22,2 proc. w omawianych wyżej elektrowniach jądrowych, 17,8 proc. w źródłach gazowych pracujących w cyklu kombinowanym, 10,8 proc. w gazowych źródłach kogeneracyjnych oraz 2 proc. w elektrowniach węglowych.

Moc zainstalowana w źródeł wytwórczych w hiszpańskim systemie elektroenergetycznym jest na poziomie ok. 110 GW, z czego ok 53 proc. to źródła OZE.
NucNet , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: max 15.01.2021r. 08:40
I słusznie - trzeba tworzyć bezpieczny dla gospodarki miks energetyczny a nie popadać w oszołomstwo pseudoekologiczne.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ophra 15.01.2021r. 16:06
spoko za parę lat zamknie sie wszystkie hiszpanskie jądrówki zastępując je gazem. ma być fajnie, eko i z uśmiechem. a... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE