ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

JSW zwiększyła udział węgla koksowego w produkcji do blisko 80 proc.
15.01.2021r. 10:48

W minionym roku Jastrzębska Spółka Węglowa zwiększyła udział węgla koksowego w produkcji do blisko 80 proc. wobec 71 proc. rok wcześniej. W drugim półroczu udało się przyspieszyć roboty przygotowawcze i częściowo odrobić spowodowane pandemią ubytki w wydobyciu - wynika z danych spółki.

"Wszystko wskazuje na to, że skończyliśmy ubiegły rok z wydobyciem 14,4 mln ton węgla netto, to jest ponad 100 tys. ton więcej niż zaplanowaliśmy we wrześniu, aktualizując plan techniczno-ekonomiczny na 2020 po przejściu pierwszej fali pandemii" - poinformował w piątek PAP wiceprezes JSW ds. technicznych i operacyjnych Artur Dyczko.

Rok wcześniej kopalnie JSW wydobyły 14,8 mln ton węgla, z czego 71 proc. stanowił węgiel koksowy, w którym specjalizuje się JSW. W 2020 r. udział węgla koksowego zauważalnie wzrósł. "Blisko 80 proc. wydobytego w ubiegłym roku węgla stanowił węgiel do celów koksowniczych; to cieszy nas najbardziej" - podkreślił wiceprezes.

Zgodnie z obowiązującą strategią JSW, w kolejnych latach udział węgla koksowego ma wzrosnąć do co najmniej 85 proc. W minionych tygodniach w spółce pracował specjalny zespół, który przygotował model jej funkcjonowania w kierunku produkcji 100 proc. węgla koksowego - oszacowano, że osiągnięcie tego celu jest możliwe około 2031 r. Wiceprezes Dyczko podkreślił, że już obecnie kopalnie JSW nie prowadzą eksploatacji węgla energetycznego, a wszystkie eksploatowane pokłady to węgiel koksowy o różnych parametrach jakościowych.

"Najwyższej jakości węgiel koksowy produkowany jest w kopalniach Pniówek i Borynia-Zofiówka, będzie też wydobywany w kopalni Jastrzębie-Bzie po udostępnieniu tam pierwszego pokładu. W kopalniach Budryk i Knurów-Szczygłowice eksploatowany jest węgiel koksowy o niższych parametrach, stąd - aby zwiększyć uzysk tego rodzaju surowca - kończone są tam inwestycje w zakładach przeróbki mechanicznej węgla" - wyjaśnił Artur Dyczko.

"Po zmianie modelu funkcjonowania kopalń Budryk i Knurów-Szczygłowie oraz przeprowadzeniu niezbędnych inwestycji odtworzeniowych i rozwojowych w zakładach przeróbczych naszych kopalń, od 2031 r. JSW będzie produkować głównie węgiel koksujący" - zadeklarował wiceprezes.

Dyczko ocenił, że mimo trudności spowodowanych pandemią, spółce udało się w minionym roku zapewnić odpowiedni poziom robót przygotowawczych, dzięki czemu zabezpieczono fronty wydobywcze, gwarantujące odpowiedni poziom produkcji węgla w roku 2021.
"2020 rok zakończyliśmy wykonaniem blisko 73 km wyrobisk korytarzowych, z czego nasi pracownicy wykonali blisko 62 km, a firmy obce 11 km. W skali roku wskaźnik natężenia robót korytarzowych w jastrzębskich kopalniach przekroczył 5 metrów bieżących na tysiąc ton - to zadowalający poziom, zapewniający naszym kopalniom niezbędne fronty eksploatacyjne" - skomentował wiceprezes.

Spowodowane pandemią straty w wydobyciu i robotach korytarzowych były - jak ocenił Dyczko - sukcesywnie odrabiane w drugim półroczu. "Niemniej pierwsze dwa kwartały 2021 nadal będą pod znakiem +odrabiania metrów+ (robót przygotowawczych - PAP). Musimy ten okres dobrze i efektywnie przepracować, by zapewnić sobie rekordowy poziom wydobycia w drugim półroczu"- powiedział.

Innym kluczowym dla kondycji JSW parametrem jest poziom cen węgla koksowego, które od początku drugiego kwartału - z małymi wyjątkami - oscylowały powyżej 100 dol. za tonę.

"To poziom, który oscyluje na granicy rentowności prowadzonej produkcji, stąd już od początku roku musimy bardzo mocno ciąć koszty. Robimy to - jak podkreślam - z wyczuciem, bo najważniejsze jest, by nie zablokować prowadzonego procesu inwestycyjnego" - podkreślił Artur Dyczko. Spółka liczy na odbicie cen węgla koksowego w nadchodzących miesiącach.

Wiceprezes zapewnił, że JSW, która w minionym roku musiała stworzyć dodatkowe składowisko na ok. 750 tys. ton węgla przy nowo budowanej kopalni Jastrzębie-Bzie, by mieć gdzie magazynować surowiec, obecnie nie ma kłopotu z nadmiernymi zapasami.

"Obecnie ciągłość i bezpieczeństwo ruchu naszych kopalń nie są w żaden sposób zagrożone, a składowiska zewnętrzne, w związku z aktualnym popytem na rynku, są konsekwentnie opróżniane. W mojej ocenie do końca września 2021 r. temat składowisk zewnętrznych w JSW powinien definitywnie zniknąć" - uważa wiceprezes JSW.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE