ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Studium: mniejsza niż oczekiwano poprawa jakości powietrza po pierwszym lockdownie
15.01.2021r. 11:50

W efekcie zarządzonego wiosną 2020 roku w następstwie pandemii koronawirusa pierwszego lockdownu jakość powietrza w wielkich miastach poprawiła się w mniejszym stopniu niż oczekiwano - głosi studium naukowe opublikowane w amerykańskim czasopiśmie "Science Advances".

Opracował je międzynarodowy zespół badaczy pod kierownictwem Zongbo Shi, profesora biogeochemii atmosferycznej na uniwersytecie w Birmingham w Wielkiej Brytanii. Studium objęło 11 metropolii na świecie - Berlin, Delhi, Londyn, Los Angeles, Madryt, Mediolan, Nowy Jork, Paryż, Pekin, Rzym i Wuhan. Mierzono tam zawartość w powietrzu dwutlenku azotu, ozonu i pyłu PM2,5 (czyli o średnicy cząstek nie większej niż 2,5 mikrometra).

Komputerowa analiza porównawcza danych sprzed lockdownu i z czasu jego obowiązywania prowadzona była z uwzględnieniem stosownych korekt. Na przykład w Wuhanie emisja dwutlenku azotu spadła nominalnie o 93 proc., ale biorąc pod uwagę panujące warunki atmosferyczne tylko o 43,9 proc., zaś dodając efekty sezonowych zmian pogody zaledwie o 33,9 proc. W Berlinie było to odpowiednio 28,1 proc., 25,4 proc. i 11,3 proc.
Z drugiej strony wzrost poziomu ozonu, który jest przez dwutlenek azotu absorbowany, był słabszy niż oczekiwano. W przypadku pyłu PM2,5 nie stwierdzono żadnego wyraźnego trendu, lecz jedynie znaczne różnice między poszczególnymi metropoliami.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: zgryźliwy 29.01.2021r. 10:21
U nas jest to bardzo proste do wyjaśnienia: bo nie truje przemysł, tylko indywidualne kopciuchy. A gdyby nawet brać... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE