ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W 2020 r. ponad 15,4 tys. wniosków z województwa śląskiego do Czystego Powietrza
15.01.2021r. 17:21

W 2020 r. mieszkańcy woj. śląskiego złożyli ponad 15,4 tys. wniosków do rządowego programu "Czyste Powietrze"; w ub.r. podpisano też ponad 15,5 tys. umów dot. wsparcia finansowego na wymianę starych źródeł ogrzewania. Najwięcej, ponad 1,2 tys. wniosków złożono w Rybniku.

O aktywności mieszkańców Rybnika w kontekście realizacji programu Czyste Powietrze w województwie śląskim poinformował w piątek tamtejszy lokalny samorząd. Jak przekazała rzeczniczka rybnickiego magistratu Agnieszka Skupień, łącznie w tym mieście w ub. roku złożono 1228 wniosków do programu i zawarto 1179 umów dotyczących wsparcia.

Czyste Powietrze, to zainaugurowany we wrześniu 2018 r. rządowy program, którego celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza z istniejących już jednorodzinnych budynków mieszkalnych oraz uniknięcie emisji z domów nowobudowanych. Realizacja programu zaplanowana jest na lata 2018-2029, a podpisywanie umów - do końca 2027 r.

Cytowany przez Skupień w piątkowej informacji prezydent Rybnika, Piotr Kuczera podkreślił, że Czyste Powietrze to jedna z dostępnych form uzyskania dofinansowania do wymiany np. starych, ponad 10-letnich kotłów węglowych. W województwie śląskim regionalna uchwała antysmogowa przewiduje na to czas tylko do końca tego roku.

"Tak naprawdę jednak to nie widmo mandatu powinno motywować do modernizacji źródła ciepła, ale troska o zdrowie i życie najbliższych. To wielki wstyd truć członków rodziny i sąsiadów przez palenie w starym piecu. Wymiana pieca, to kosztowna inwestycja, ale zdrowie jest wartością bezcenną, dlatego warto zainteresować się dostępnymi dotacjami i możliwym do uzyskania dofinansowaniem" - ocenił Kuczera.

Prezydent Rybnika podkreślił zainteresowanie mieszkańców miasta dofinansowaniem oferowanym przez program Czyste Powietrze. Przypomniał, że choć wnioski o udział w programie należy kierować do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Rybnik już kolejny rok z rzędu uruchomił punkt konsultacyjny, w którym udzielana jest pomoc w przygotowaniu dokumentów.

Z załączonego przez rybnicki magistrat zestawienia dotyczącego realizacji programu Czyste Powietrze w ub. roku w województwie śląskim wynika, że mieszkańcy tego miasta złożyli 1228 wniosków i podpisali 1179 umów. Kolejni pod względem aktywności w Czystym Powietrzu byli w regionie mieszkańcy Jaworzna (451 wniosków, 446 umów), Częstochowy (433 wnioski, 518 umów) oraz Żor (421 wniosków, 387 umów).

Ogółem lista gmin województwa śląskiego, których mieszkańcy korzystali w ub. roku ze wsparcia w ramach Czystego Powietrza, liczy 165 pozycji (na 167 gmin). Złożono 15 tys. 401 wniosków i podpisano 15 tys. 555 umów.
Według obowiązujących obecnych zasad programu Czyste Powietrze 2.0, osoby fizyczne (właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych) o dochodach miesięcznych do 1,4 tys. zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych lub do 1960 zł w gospodarstwach jednoosobowych mają szansę na dotację do 60 proc. poniesionych kosztów realizacji eko-inwestycji (maksymalnie 37 tys. zł).

Aby uzyskać podwyższone bezzwrotne dofinansowanie konieczne jest otrzymanie zaświadczenia o dochodach wydawanego przez gminę. Wniosek o takie zaświadczenie osoby zainteresowane mogą złożyć osobiście, pocztą albo przez platformę ePUAP. O wydanie zaświadczenia należy się zwrócić do gminy zgodnie ze swoim adresem zamieszkania.

Pozostali beneficjenci Czystego Powietrza, z rocznym dochodem do 100 tys. zł, są uprawnieni do podstawowego poziomu dofinansowania (w ramach pierwszej części programu). Mogą oni starać się o wsparcie do 25 tys. zł przy wymianie źródła ciepła oraz montażu instalacji fotowoltaicznej (do 30 tys. zł, jeśli inwestycja obejmuje pompę ciepła oraz instalację fotowoltaiczną).

Wnioski do programu należy składać do odpowiednich WFOŚiGW lub za pośrednictwem gmin, które zawarły porozumienia z wojewódzkimi funduszami. Dokumenty można składać poprzez aplikację internetową, tj. portal beneficjenta dostępny na stronie internetowej właściwego WFOŚiGW lub poprzez serwis gov.pl.

W połowie października ub. roku Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informowało, że do tego czasu katowicki WFOŚiGW zawarł ponad 18 tys. umów w ramach Czystego Powietrza. Łączna ich wartość wynosiła wówczas 251 mln zł w ramach dotacji oraz 23 mln zł w pożyczkach. W tym czasie katowicki Fundusz dysponował ponad 22 tys. wniosków na łączną kwotę ponad 340 mln zł.

Planowany budżet programu Czyste Powietrze w całym kraju do 2029 r. to 103,3 mld zł.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE