ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Główny ubezpieczyciel Nord Stream 2 wycofał się z projektu
16.01.2021r. 22:31

Zurich Insurance Group wycofał się z projektu spornego gazociągu Nord Stream 2. Był jego głównym ubezpieczycielem, więc być może dlatego budowa na odcinku duńskim nie ruszyła pomimo zapowiedzi - informuje "BiznesAlert.pl".

ZIG opuszcza projekt Nord Stream 2, o czym donosi agencja Bloomberg. Tymczasem wczoraj nie ruszyła budowa tego gazociągu na wodach Danii pomimo oficjalnej zapowiedzi Rosjan, że tak się stanie.
Potencjalną przyczyną wycofania się Szwajcarów z projektu może być groźba sankcji USA, które mają uderzyć między innymi w podmioty ubezpieczające Nord Stream 2. Rosjanie nie będą mogli kontynuować prac bez ubezpieczenia - czytamy w "BiznesAlert.pl".

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: PS 17.01.2021r. 10:29
Ubezpieczenie prac jest najpierw na czas budowy. Warunkiem ubezpieczenia w czasie budowy jest obecność audytora oraz nadzorcy prac morskich(Marine Warranty Surveyor), którym jak rozumiemy było DNV. Obecność audytora jest potrzebna dla wyrażania zgody na to czy dany statek układający gazociąg ma odpowiednie wyposażeni techniczne i np. czy ma tzw system DP3 (dynamiczne pozycjonowanie klasy 3). Ponadto audytor sprawdza procedury testowania, spawania itd. itp. co daje ubezpieczycielowi potwierdzenie, że od strony technicznej jest ok. Ponieważ wycofał się audytor to i ubezpieczyciel musi się wycofać ale z zupełnie innego powodu. Zurich Ins. bierze na siebie najwyżej 15 % ryzyka, resztę biorą reasekuratorzy. Reasekuratorzy w umowie w ubezpieczycielem mają ostre zapisy o sytuacji gdyby audytor znikł z projektu. Zatem ubezpieczenie projektu na czas budowy (ubezpieczenie majątkowe) znikło i go nie ma. Ale inwestor jeśli się nie boi może kontynuować budowę dalej i tutaj ten artykuł zawiera mylne informacje. Natomiast może być sytuacja, iż w umowie na finansowanie Nord Stream niemieckie firmy mogły wpisać, że brak ubezpieczyciela oznacza przerwanie finansowania kolejnego etapu. To by oznaczało dla Gazpromu konieczność zapłacenia z własnych środków ostatnich rat za budowę i tyle. Gorszą sprawą jest brak ubezpieczenia majątkowego po uruchomieniu gazociągu. Tutaj uderzenie amerykańskie powoduje innego typu zagrożenie. W umowie o Nord Stream jest pewnie klauzula, że jeśli nie bezie ubezpieczenia majątkowego w czasie działania gazociągu to gwarancji majątkowej udziela sam Gazprom wobec innych. To z kolei blokuje Gazpromowi inne inwestycje bo limit na udzielane gwarancje jest zawsze i jak udzieli je dla Nord Stream (majątkową) to nie może jej udzielić na co innego. To tak na początek wyjaśnień bo najlepsze są teksty osób, które nigdy w życiu nie widziały prawdziwego kontraktu na morzu.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: max 18.01.2021r. 12:21
W każdym razie sankcje USA okazały się skutecznym narzędziem gospodarczym przeciwko Rosji. Kto by pomyślał że ruskie będą z tego miały kłopot na samym koncu inwestycji w której już teraz utopiono znaczne środki i nie wiadomo kiedy zacznie zarabiać na siebie. Ciekaw jestem jaka była prawdziwa przyczyna nie zrealizowania drugiej nitki Jamału bo była ona przyczyną powstania alternatywy czyli NS.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE