ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Aresztowanie Nawalnego może przywrócić presję na porzucenie Nord Stream 2 przez Niemcy
18.01.2021r. 07:12

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Aresztowania rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego już zaszkodziły budowie projektu Nord Stream 2, która nie została wznowiona mimo zapowiedzi. Świat zachodni zgodnie potępia działania Kremla - czytamy w BiznesAlert.pl.

Przyszły doradca nowego prezydenta USA Joe Bidena zaapelował o jak najszybsze uwolnienie Aleksieja Nawalnego z więzienia. Ten opozycjonista z Rosji został zatrzymany 17 stycznia po powrocie do Moskwy z Niemiec, w których był leczony po otruciu przez służby rosyjskie.

Jake Sullivan mający objąć stanowisko głównego doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego w administracji Joe Bidena po jego inauguracji zaplanowanej na 20 stycznia zaapelował o "natychmiastowe uwolnienie" Nawalnego na Twitterze. Rzeczniczka ministerstwa spraw zagranicznych Rosji Maria Zacharowa odparła, że politycy zagraniczni powinni szanować prawo międzynarodowe i skupić się na problemach ich własnych krajów.

Również departament stanu USA kontrolowany jeszcze przez administrację ustępującego Donalda Trumpa wezwał Kreml do zwolnienia Nawalnego. Sekretarz Mike Pompeo ocenił, że jego kraj "potępia" aresztowanie i walkę z opozycją w Rosji, domagając się "natychmiastowego i bezwarunkowego zwolnienia" tego opozycjonisty.

Kraje bałtyckie wezwały Unię Europejską do przyjęcia nowych sankcji w odpowiedzi na uwięzienie Nawalnego. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zaapelował o "natychmiastowe uwolnienie" go. Unia Europejska ma omówić odpowiedź na działania Rosji w poniedziałek, 18 stycznia. Premier RP Mateusz Morawiecki wezwał Unię Europejską do szybkiej i jednoznacznej odpowiedzi, a władze Rosji do uwolnienia zatrzymanego opozycjonisty.
Sprawa otrucia Nawalnego była jesienią 2020 roku istotnym tematem dyskusji o przyszłości projektu Nord Stream 2. Partia Zielonych w Niemczech apelowała w odpowiedzi na nią o zatrzymanie tego spornego gazociągu z Rosji, ale bezskutecznie. Dalszy rozwój wypadków po aresztowaniu Nawalnego może mieć wpływ na debatę publiczną w Niemczech na temat Nord Stream 2.

Tymczasem minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas zadeklarował, że jest gotów do rozmów z USA o przyszłości projektu Nord Stream 2 wbrew wcześniejszym deklaracjom, iż jest to projekt europejski, który powinien być realizowany suwerennie bez wpływów zewnętrznych. Nicholas Burns, doradca Bidena z czasu kampanii prezydenckiej niezwiązany z ekipą przygotowującą nową administrację (transition team - przyp. red.) zaproponował, by Niemcy zatrzymały budowę Nord Stream 2, a w zamian USA mogłyby zawiesić sankcje przeciwko temu przedsięwzięciu, dając przestrzeń do "poufnej i spokojnej rozmowy" z Niemcami i innymi państwami zaangażowanymi w ten projekt.

Prawdopodobnie to sankcje USA spowodowały, że budowa Nord Stream 2 nie ruszyła wbrew zapowiedziom 15 stycznia. Handelsblatt donosi, że informacja o terminie wznowienia prac może się pojawić pod koniec stycznia lub na początku lutego - czytamy w BiznesAlert.pl.
Reuters/Kommiersant/Handelsblatt , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE