ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ropa w USA nie ma warunków do zwyżki cen
18.01.2021r. 08:58

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA nie ma warunków do zwyżki notowań - kurs dolara jest za wysoki, aby zachęcał inwestorów do zakupu surowców wycenianych w USD. Do tego na świecie sytuacja związana z pandemią koronawirusa nie napawa optymizmem - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 52,20 USD, niżej o 0,31 proc.

Ropa Brent w dostawach na marzec, na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 54,87 USD za baryłkę, niżej o 0,44 proc.

Mocniejsze notowania amerykańskiego dolara są dla inwestorów czynnikiem, który odstrasza ich od kupowania ropy i innych surowców wycenianych w tej walucie.

Na świecie odradzająca się pandemia koronawirusa może mieć z kolei negatywny wpływ na popyt na ropę i jej produkty.

W ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono we Francji u 16.642 osób, w szpitalach na Covid-19 zmarło 141 chorych. Epidemiolog prof. Arnaud Fontanet zalecił w niedzielę szczepienie przeciw Covid-19 dzieci.

Z kolei w Niemczech w ciągu ubiegłej doby potwierdzono 7.141 zakażeń koronawirusem i 214 zgonów - poinformował w poniedziałek Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI). Łączna liczba zakażonych od początku pandemii zwiększyła się do 1.040.659, a zmarłych do 46.633.
W USA liczba zgonów z powodu Covid-19 może już dojść do 400.000 jeszcze przed środową inauguracją prezydenta elekta Joe Bidena, a Wielka Brytania zamyka granice dla każdego, kto nie ma negatywnego testu na Covid-19.

"Inauguracja Joe Bidena będzie w centrum uwagi rynków w tym tygodniu - szczególnie zaś chodzi o to, jak szybko będzie mógł on wdrożyć swój plan stymulacji fiskalnej" - mówi Howie Lee, ekonomista Oversea-Chinese Banking Corp.

W czwartek prezydent elekt przedstawił plan wsparcia dla amerykańskiej gospodarki - o wartości 1,9 biliona USD. Zakłada on m.in. wypłatę po 1.400 USD dla większości Amerykanów. To dodatek do zatwierdzonych w grudniu 2020 r. 600 USD.

"Spadek cen ropy w piątek był dla rynku +odpoczynkiem+ po mocnych wzrostach cen ropy wcześniej" - dodaje Howie Lee.

WTI na NYMEX staniała na zakończenie poprzedniej sesji o 2,3 proc.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE