ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zamówienie na największy elektrolizer do produkcji zielonego wodoru
18.01.2021r. 14:05

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Jak czytamy w gramwzielone.pl, Linde, potentat na rynku gazów przemysłowych, zamówił dotychczas największy na świecie elektrolizer PEM od firmy ITM Power, która jest w trakcie budowy największej na świecie fabryki tego rodzaju urządzeń. Linde jest jednym z inwestorów ITM Power.

Póki co nadal największe urządzenie pozwalające na produkcję zielonego wodoru, otrzymywanego w procesie elektrolizy z wykorzystaniem odnawialnej energii elektrycznej, znajduje się w Austrii. Elektrolizer o mocy 6 MW został dostarczony przez Siemensa i jest częścią projektu finansowanego z unijnego programu Horyzont 2020.

W planach jest jednak uruchomienie większych elektrolizerów, a teraz producent gazów przemysłowych Linde złożył zamówienie na elektrolizer wykonany w technologii PEM (Proton Exchange Membrane) o mocy 24 MW, który po uruchomieniu powinien być największą jednostką tego typu służącą do produkcji wodoru z wykorzystaniem energii odnawialnej.

Zamówienie ma zrealizować brytyjska firma ITM Power. Dostarczone przez nią urządzenie będzie pracować na terenie kompleksu chemicznego w miejscowości Leuna w landzie Saksonia-Anhalt w Niemczech.

Elektrolizer zostanie dostarczony do Niemiec w drugiej połowie przyszłego roku. Produkowany w nim wodór Linde ma dystrybuować w skroplonej postaci do stacji tankowania pojazdów, a także do odbiorców przemysłowych.

ITM Power wylicza, że urządzenie będzie w stanie wytworzyć wodór w ilości pozwalającej na zatankowanie 600 autobusów, które przejadą w ciągu roku około 40 mln kilometrów.
Obecnie ITM Power kończy budowę w Wielkiej Brytanii największej na świecie fabryki elektrolizerów PEM, w której będą mogły powstawać tego rodzaju urządzenia o łącznej mocy 1 GW w skali roku.

Fabryka jest zlokalizowana w Sheffield i zatrudnienie znajdzie w niej docelowo 185 osób. Hale, w których będą wytwarzane elektrolizery, zajmą powierzchnię odpowiadającą wielkością dwóm boiskom piłkarskim.

Brytyjska firma dostarczy swoje elektrolizery także m.in. do powstającej w rafinerii Shella w Wesseling w Niemczech instalacji o mocy 10 MW. Ma ona wytwarzać około 1,3 tys. ton H2 rocznie.

Jeśli ten projekt okaże się sukcesem, Shell ma zbudować na terenie rafinerii w Wesseling jeszcze większą instalację o mocy sięgającej 100 MW.

Linde jest jednym z udziałowców ITM Power. W 2019 r. brytyjska firma pozyskała od inwestorów 58,8 mln funtów, z czego 38 mln funtów od Linde. W listopadzie 2020 r. ITM zabezpieczył kolejne fundusze na rozwój - tym razem w wysokości 172 mln funtów.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE