ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Energetyka jądrowa Chin na ścieżce stałego rozwoju
18.01.2021r. 10:24

Chociaż Chinom nie udało się osiągnąć celu na 2020 r., zakładającego posiadanie 58 GWe mocy jądrowych w eksploatacji i 30 GWe w budowie, to eksperci są optymistycznie nastawieni co do perspektyw rozwoju tego czystego źródła energii w ciągu najbliższych pięciu lat. Kraj od 2020 r. zintensyfikował proces zatwierdzenia budowy obiektów jądrowych i zwiększył liczbę rozpoczętych projektów.

W Chinach na koniec 2020 r. działało 50 energetycznych bloków jądrowych o całkowitej mocy zainstalowanej 47,5 GWe, które zapewniają około 4,9 proc. udziału w produkcji energii elektrycznej. Energia jądrowa stanowi obecnie około 2,4 proc. całkowitej zainstalowanej mocy wytwórczej kraju, poinformowało Chińskie Stowarzyszenie Energii Jądrowej. 19 obiektów uzyskało aprobatę, a 12 reaktorów o mocy 11,9 GWe znajduje się w budowie, zajmując pierwsze miejsce na świecie pod względem budowy nowych reaktorów.

"Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na energię w regionach przybrzeżnych, zostanie wdrożonych więcej rodzimych technologii, a moc instalacji jądrowych prawdopodobnie osiągnie poziom 100 GWe do końca 2030 r." - powiedział Wei Hanyang, analityk rynku energii w Bloomberg New Energy.

Po awarii jądrowej w Fukushimie w 2011 r. w Japonii, Chiny, podobnie jak wiele krajów, w tym Japonia, Niemcy i Szwajcaria, zawiesiły zatwierdzenia projektów energetyki jądrowej na pewien okres, w tym budowę projektu pilotażowego elektrowni jądrowej Shidaowan w prowincji Shandong, która wykorzystuje technologię CAP1400, opartą na reaktorze AP1000 trzeciej generacji Westinghouse.

Ponieważ Chiny promują bardziej ekologiczny rozwój i priorytetowo traktują ochronę i bezpieczeństwo eksploatacji elektrowni jądrowych, zobowiązały się do osiągnięcia szczytowych emisji przed 2030 r. i następnie osiągnięcia neutralności węglowej do 2060 r.

Joseph Jacobelli, niezależny analityk energetyczny i wiceprezes ds. Azji w Cenfura Ltd, firmie świadczącej usługi w zakresie inteligentnej energii, powiedział, że ostatnie wydarzenia potwierdzają ciągłe zaangażowanie Chin w dalsze pobudzanie i wzmacnianie krajowego sektora jądrowego.

"Elektrownie jądrowe mogą pomóc w osiągnięciu celu Chin, jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych i dostarczanie konsumentom energii wolnej od zanieczyszczeń powietrza po niższych kosztach. Potrzeby Chin w zakresie otrzymywania czystej energii powodują, że energetyka jądrowa zdecydowanie zajmuje ważne miejsce w długoterminowym miksie energetycznym" - powiedział Jacobelli.

Dodał, że możliwości chińskich firm w zakresie kontroli kosztów i postęp technologiczny prawdopodobnie będą nadal zapewniać krajowym firmom korzyści, ponieważ koszt wyprodukowania kilowatogodziny energii jest bardzo ważny, zwłaszcza że w ciągu najbliższych kilku lat energia słoneczna, wiatrowa i inne rozwiązania w zakresie czystej energii staną się jeszcze tańsze.
Aprobata dla budowy nowych bloków jądrowych nastąpiła po spowolnieniu w ostatnich latach wydawania zgody na budowę dużych projektów energetyki jądrowej. W 2015 r. zatwierdzono budowę ośmiu nowych reaktorów, ale w latach 2016-2018 zezwolono na budowę tylko demonstracyjnego reaktora prędkiego.

Chiny w 2019 r włączyły do sieci dwa bloki jądrowe: Taishan-2 oraz Yangjiang-6 i rozpoczęły budowę trzech nowych obiektów w prowincjach Shandong (Shidaowan-1), Fujian (Zhangzhou-1) i Guangdong (Taipingling-1). Natomiast w roku 2020 uruchomiono bloki Fuqing-5 i Tianwan 5 oraz rozpoczęto budowę czterech nowych bloków: Shidaowan-2, Zhangzhou-2, Taipingling-2 i San'ao-1. Oznacza to koniec moratorium na nowe projekty jądrowe.

Pierwszy na świecie reaktor Hualong One (HPR1000) zainstalowany w bloku nr 5 elektrowni jądrowej Fuqing w prowincji Fujian, należącej do China National Nuclear Corp (CNNC) został podłączony do sieci w listopadzie ubiegłego roku.

Pierwszy beton pod reaktor bloku San'ao-1 rozpoczęto wylewać 31 grudnia i będzie to pierwszy z sześciu ciśnieniowych reaktorów wodnych Hualong One, które zostaną zbudowane w tej elektrowni, a także pierwszy projekt chińskiej elektrowni jądrowej z udziałem kapitału prywatnego, w którym prywatna firma Geely Technology Group przejmuje 2 proc. udziałów. China General Nuclear (CGN) posiada 46 proc. udziałów w spółce projektowej Cangnan Nuclear Power, a pozostałe posiadają inne przedsiębiorstwa państwowe Zhejiang Energy Power (34%), Cangnan Haixi Construction Development Company (9 proc.), Wenzhou Nuclear Energy Development Company (9 proc.).

Wraz z rozpoczęciem budowy bloku San'ao-1, w Chinach jest obecnie w budowie osiem jednostek Hualong One. CNNC buduje jedną w EJ Fuqing (Fuqing-6, który ma zostać uruchomiony w tym roku) i dwie w EJ Zhangzhou, a CGN oprócz projektu Zhejiang San'ao buduje dwa reaktory w EJ Fangchenggang i dwa w EJ Taipingling.

Dwie jednostki Hualong One budowane są także w EJ Kanupp w Pakistanie. Są to pierwsze tego typu obiekty powstające poza Chinami.

CGN proponuje budowę brytyjskiej wersji swojego projektu Hualong One (UK HPR1000) w Bradwell w Anglii. Od września 2017 przechodzi on proces oceny przez Urząd Regulacji Jądrowych (Office for Nuclear Regulation, ONR) oraz Agencję Środowiska (Environment Agency, EA), zwany Ogólną Oceną Projektu (Generic Design Assessment, GDA).
China Daily , CIRE.PL
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE