ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Ropociąg Keystone znów w centrum uwagi inwestorów
18.01.2021r. 10:45

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
W piątek na rynku ropy naftowej zdecydowanie dominowali sprzedający. Cena tego surowca, zarówno gatunku WTI, jak i Brent, spadła o ponad 2 proc., niwelując zwyżki z kilku wcześniejszych dni. W rezultacie, cena ropy Brent spadła poniżej 55 USD za baryłkę, a notowania ropy WTI osunęły się do okolic 52 USD za baryłkę.

Dzisiaj rano spadek cen ropy naftowej wyhamował, a cała sesja rozpoczęła się spokojnie. Na rynku tym trudno jednak mówić o optymizmie - w ostatnich dniach coraz częściej dawały o sobie znać obawy związane z przedłużaniem się restrykcji związanych z pandemią oraz opóźnieniami w szczepieniach. Po euforii, którą widzieliśmy na początku roku, pojawił się czas na pytania, co dalej z globalną gospodarką w 2021 roku - roku, który może przejść do historii jako drugi rok pandemii.

(1024x683)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Tymczasem w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie nośnym tematem dotyczącym rynku ropy naftowej na nowo stał się ropociąg Keystone. To jeden z największych projektów naftowych w ostatnich latach, wart 9 mld USD. Budowa ropociągu, łączącego kanadyjską prowincję Alberta z amerykańskim stanem Nebraska, od lat była przesuwana ze względu na problemy prawne oraz protesty ekologów. W 2017 roku pozwolenie na jej kontynuację wydał Donald Trump, jednak Joe Biden w wyścigu prezydenckim podkreślał, że jedną z jego pierwszych decyzji po wyborze na urząd prezydenta USA byłoby właśnie wstrzymanie ropociągu ze względów środowiskowych. Decyzja Bidena w tej kwestii jest więc wyczekiwana obecnie na rynku ropy.

Uzasadnieniem budowy ropociągu było bezpieczeństwo dostaw ropy naftowej do USA z Kanady i coraz mniejsze uzależnienie od dostaw z krajów OPEC. Jednak w ostatnich latach krajobraz na globalnym rynku tego surowca istotnie się zmienił. Stany Zjednoczone rozwinęły swój sektor łupkowy i to one zaczęły rywalizować z innymi producentami ropy jako globalny dostawca surowca.

Zamieszanie wokół ropociągu Keystone z pewnością będzie jednym z głośniejszych tematów w kolejnych tygodniach, ale z punktu widzenia cen ropy naftowej niewiele ono zmienia. Problemy z ropociągiem i przerwy w jego budowie to tematy znane na rynku od lat, więc nie są one w stanie zaskoczyć inwestorów.

(1024x683)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE