ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rząd Ukrainy wprowadził maksymalną dopuszczalną cenę gazu
18.01.2021r. 11:54

Rząd Ukrainy wprowadził w poniedziałek maksymalną dopuszczalną cenę gazu dla odbiorców indywidualnych, która ma obowiązywać do końca sezonu grzewczego albo przeciwepidemicznych restrykcji. Wcześniej przez kraj przelała się fala protestów w związku ze wzrostem cen gazu i energii elektrycznej.

Maksymalną dopuszczalną cenę metra sześciennego gazu ustalono na poziomie 6,99 UAH (0,91 PLN). Taka cena ma obowiązywać od 1 lutego do końca sezonu grzewczego albo restrykcji związanych z pandemią koronawirusa - ogłosił premier Denys Szmyhal. Według niego pozwoli to na obniżenie ceny gazu średnio o 30 procent.

"Ustalona przez nas cena oznacza, że przy takim samym zużyciu średni rachunek będzie o około 500 hrywien niższy. I wyniesie około 40 proc. minimalnego wynagrodzenia" - dodał. W jego ocenie bez ingerencji władz w lutym cena metra sześciennego gazu mogłaby sięgnąć 12 UAH.

"W warunkach niedoskonałej konkurencji, monopolizacji rynku wprowadzenie granicznej ceny jest konieczne, by zrównoważyć i naprowadzić rynek na ścieżkę rozwoju, a nie utrzymywania monopolu" - napisał Szmyhal w serwisie Telegram.
W ubiegłym tygodniu w wielu miastach Ukrainy odbyły się akcje protestu przeciwko obowiązującym od początku roku podwyżkom cen gazu i jego dostaw oraz energii elektrycznej. Ceny gazu wynosiły od 6,99 do 10,8 UAH za metr sześcienny. Władze zlikwidowały także obowiązującą dotychczas zniżkę na energię elektryczną za pierwsze 100 kWh.

Zapowiedzią wprowadzenia maksymalnej dopuszczalnej ceny gazu zaniepokojony był Międzynarodowy Fundusz Walutowy - poinformował na antenie Radia NW minister finansów Serhij Marczenko. Według niego może to stanowić złamanie powziętych przez Ukrainę zobowiązań w ramach memorandum z MFW.

W ubiegłym tygodniu misja MFW wznowiła prace na Ukrainie w sprawie przeglądu zatwierdzonego w czerwcu 2020 roku programu pomocowego. Pakiet o wartości ok. 5 mld dolarów ma być wypłacony w pięciu transzach. Pierwsza transza kredytu, która trafiła do Kijowa, wyniosła 2,1 mld USD.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE