ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rosja. Transport ciekłego gazu z Jamału do Azji przez wschodnią Arktykę możliwy już w maju
18.01.2021r. 15:23

Jak podaje agencja "Bloomberg", Rosja planuje o dwa tygodnie przyśpieszyć i wydłużyć sezon żeglugi wielkich transportowców ze skroplonym gazem ziemnym pokonujących Północną Drogę Morską z Azji do Europy. Może to być możliwe dzięki nietypowo wysokim temperaturom panującym we wschodniej Arktyce.

Jeśli plan zostanie zrealizowany, transport płynnego gazu z należącego do koncernu Novatek (50,1 proc.) terminalu LNG na Jamale wypłynie na początku maja, o niemal dwa tygodnie wcześniej niż rok temu - pisze w poniedziałek Bloomberg, powołując się na anonimowych rozmówców. Zaznaczyli oni jednak, że dokładny termin będzie uzależniony od grubości pokrywy lodowej i warunków pogodowych. Do transportu ma być użyta eskorta lodołamacza. Jeśli plan ten dojdzie do skutku, rekordowo długi może być także kolejny sezon nawigacji we wschodniej części Arktyki. Tak wczesny start żeglugi po Północnej Drodze Morskiej jest możliwy z powodu zmian klimatycznych i topnienia lodów w Oceanie Arktycznym - zaznacza "Bloomberg".

Północna Droga Morska, która mierzy ponad 3 tys. mil morskich (5556 km) i łączy Morze Barentsa z Zatoką Beringa, jest najkrótszą trasą pomiędzy Europą i Azją. Sezon żeglugowy jest ograniczony ze względu na grubą pokrywę lodową na szlaku przez sporą część roku. "Intensyfikacja ruchu na tym szlaku dowodzi, jak szybko postępuje zmiana klimatyczna w tym najbardziej północnym regionie świata" - pisze "Bloomberg".

Według agencji, w miarę topnienia lodów w Arktyce Rosja liczy na zwiększenie atrakcyjności trasy przez Północną Drogę Morską, będącej konkurencją dla znacznie dłuższej, wiodącej przez Kanał Sueski. Eksperci klimatyczni ostrzegają jednak, że zintensyfikowanie żeglugi na tej trasie będzie stanowić zwiększone zagrożenie dla klimatu. Już obecny sezon, jak pisze Bloomberg, był rekordowo długi, ponieważ temperatury w Arktyce i na północy Syberii były w niektórych miejscach wyższe od średnich o ponad 6 stopni Celsjusza.
"Ocieplenie umożliwiło Novatekowi wysłanie pierwszej dostawy LNG przez Drogę Północną lodołamaczem już pod koniec maja 2020 r. - był to jak dotąd najwcześniejszy start sezonu żeglugowego. Dostawy do Azji kontynuowano jeszcze w styczniu, co sprawiło, że był on we wschodniej Arktyce rekordowo długi" - pisze agencja.

Dwa rosyjskie gazowce, Christophe de Margerie i Nikołaj Jewgienow, wypłynęły do Chin w styczniu i mają dotrzeć do celu bez wsparcia lodołamacza. Będzie on im jednak prawdopodobnie potrzebny do powrotu do Rosji tą samą trasą w lutym.

Powołując się na właściciela pierwszego z wymienionych tankowców, Sovcomflot, Bloomberg twierdzi, że jak dotąd, żaden tankowiec nie pokonał w lutym trasy we wschodniej Arktyce. "Jest to element systemowych wysiłków, mających na celu stopniowe wydłużanie okresu żeglugi we wschodniej części Arktyki" - powiedział rzecznik Sovcomflotu. "Celem na przyszłość jest zapewnienie bezpiecznej żeglugi całorocznej w obu kierunkach" - dodał.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE