ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Raport IEA: nowy atom i LTO znajdują się wśród najtańszych opcji niskoemisyjnych
18.01.2021r. 17:24

Nowa energia jądrowa będzie jedną z najtańszych niskoemisyjnych technologii wytwarzania energii do 2025 r., a wydłużenie okresu eksploatacji istniejących elektrowni jądrowych jest najbardziej opłacalnym źródłem niskoemisyjnej energii elektrycznej - wynika z najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energii dotyczącego kosztów jej wytwarzania.

Jednak eksperci twierdzą, że coraz ważniejsze staje się uwzględnianie również wartości systemowych różnych technologii, a nie tylko parametru średniego kosztu energii elektrycznej (LCOE), który nie uwzględnia różnic w poszczególnych systemach i rynkach, co może mieć znaczny wpływ na konkurencyjność technologiczną.

Edycja 2020 raportu "Projected Costs of Generating Electricity", wydawanego co pięć lat przez IEA i Agencję Energii Jądrowej OECD (NEA) pod nadzorem Grupy Ekspertów ds. Kosztów Wytwarzania Energii Elektrycznej (Grupa Ekspertów EGC), analizuje dane z 243 zakładów w 24 krajach.

W raporcie zauważono, że wskaźnik LCOE technologii niskoemisyjnych spadał, często poniżej poziomu wytwarzania z paliw kopalnych, oraz że podczas gdy zróżnicowanie regionalne było duże, średnie koszty budowy nowych elektrowni jądrowych zmniejszały się, częściowo w wyniku nabywania doświadczeń i wdrażania wniosków z realizacji pierwszego projektu w swoim rodzaju (FOAK).
"W ten sposób energia jądrowa pozostaje dyspozycyjną technologią niskoemisyjną, przy najniższych oczekiwanych kosztach w 2025 r. Tylko duże elektrownie wodne mogą zapewnić podobny wkład przy porównywalnych kosztach, ale pozostają w dużym stopniu zależne od zasobów naturalnych poszczególnych krajów" - czytamy w raporcie.

"Energia elektryczna wytwarzana w wyniku wydłużenia okresu eksploatacji elektrowni jądrowej (long-term operation, LTO) jest bardzo konkurencyjna i pozostaje nie tylko najtańszą opcją niskoemisyjnego wytwarzania - w porównaniu z budową nowych elektrowni - ale również dla pozostałych sposobów generacji energii elektrycznej".
LTO, przy ograniczonym ryzyku projektowym i znacznej puli projektów "gotowych do użycia", ma LCOE na poziomie 30-50 dolarów/MWh, podano w raporcie.

Krytyczny punkt zwrotny

Raport zauważa, że nowe projekty jądrowe znajdują się w krytycznym punkcie, wiele nowych projektów FOAK znajduje się w trakcie budowy lub zostało zbudowanych po długiej przerwie.
Wiele z tych elektrowni spóźniło się z harmonogramem i przekroczyło budżet, podważając zaufanie społeczeństwa do branży jądrowej i zwiększając postrzegane ryzyko inwestycyjne, podnosząc i tak już zbyt duże obciążenie finansowe.

Nie wszędzie tak jest. W krajach, takich jak Chiny i Korea, w których budowa nowych obiektów jądrowych była powszechna w ostatnich latach, rozwinięty łańcuch dostaw wraz z nagromadzonym doświadczeniem i wnioskami wyciągniętymi z poprzednich projektów oznaczał dotrzymywanie harmonogramów i kontrolowanie kosztów.

W odrębnym badaniu NEA "Unlocking Reductions in the Construction Costs of Nuclear: A Practical Guide for Stakeholders" zidentyfikowano szereg elementów obniżających koszty budowy reaktorów jądrowych III generacji, SMR i zaawansowanych reaktorów.

Obejmują one dojrzałość projektową, efektywne zarządzanie projektem z solidną strategią wdrażania, przewidywalność i stabilność regulacji oraz efekty wieloblokowości i serii, w przypadku których osiągnięto wystarczający poziom dojrzałości projektu, a kolejne modele są kopiami pierwszego.

Gdy te czynniki i warunki zostaną wprowadzone, koszty można jeszcze bardziej obniżyć dzięki optymalizacji projektu, innowacjom technologicznym i procesowym, przeglądowi działań regulacyjnych oraz harmonizacji kodeksów i norm licencyjnych.
Gdyby operatorzy elektrowni jądrowych mogli wykorzystać zgromadzone doświadczenie i wnioski wyciągnięte z ostatnich projektów, można by osiągnąć w krótkim czasie redukcje kosztów o 20-30 proc. w porównaniu z obecnymi poziomami.

Rys.1
Czynniki obniżające koszty i ryzyko związane z energią jądrową

(900x492)
Źródło: NEA

Wartość i koszt

W najnowszej edycji raportu nt. przewidywanych kosztów EJ, w celu uzupełnienia miernika LCOE, po raz pierwszy wprowadzono bardziej specyficzne dla systemu porównanie kosztów z uwzględnieniem wartości (value-adjusted LCOE, VALCOE), które modyfikuje LCOE określonej technologii w określonym systemie elektroenergetycznym zgodnie z jej wkładem w umożliwienie bezpiecznego i elastycznego działania systemu.

Podczas gdy w przeszłości LCOE było przydatne porównując dyspozycyjne technologie elektrowni cieplnych o podobnych charakterystykach operacyjnych i kompresując to wszystko w jeden miernik, nowoczesne systemy energetyczne wymagają nowego podejścia.

"Przyszłe systemy elektroenergetyczne będą zupełnie inne niż systemy z lat ubiegłych, znacznie bardziej zależne od zmiennych odnawialnych źródeł energii, wiatru i słońca, a zatem większy nacisk będzie kładziony na ich elastyczność" - powiedział Stefan Lorenczik, analityk ds. energii w IEA, podczas webinarium poświęconego raportowi.

"A to oznacza, że musimy rozszerzyć analizę samych LCOE, musimy pomyśleć o wartości systemu, aby móc następnie porównać szerszy zestaw technologii, które mają zupełnie inne właściwości operacyjne".

LCOE pomija systemowy wkład różnych technologii, który zależy od zmienności mocy, dyspozycyjności, czasu reakcji, struktury kosztów i miejsca w rankingu cenowym, ale także od konfiguracji systemu i elastyczności zasobów.

"Musimy pomyśleć o kosztach systemu i wartości systemu, aby móc następnie porównać szerszy zestaw technologii o zupełnie innych właściwościach operacyjnych. LCOE skorygowane o wartość dokonuje tego poprzez ilościowe określenie wartości systemowych różnych technologii za pomocą wielkości ich mocy zainstalowanej i możliwości w zakresie elastyczności użycia" - mówi Brent Wanner, kierownik ds. modelowania i analizy wytwarzania energii w IEA World Energy Outlook.

Rys. 2
Wartość LCOE nowej energetyki jądrowej i LTO elektrowni jądrowych w zależności od współczynnika wykorzystania mocy (po lewej) i stopy dyskontowej (po prawej)

(900x457)
Źródło: NEA

Różnorodność aktywów

Ponieważ wytwarzanie energii w coraz większym stopniu staje się wysiłkiem systemowym wymagającym różnych technologii pracujących w tandemie, efektywny koszt systemu można byłoby lepiej oszacować, gdyby operatorzy spojrzeli na swoje technologie jako na całe portfolio, a nie na indywidualne zasoby, mówi Matt Crozat, dyrektor ds. rozwoju polityki w Nuclear Energy Institute (NEI).

"Nie staram się tylko wybierać poszczególnych akcji, aby zmaksymalizować stopę zwrotu. Chcę, aby dystrybucja zasobów obejmowała szereg możliwości i myślę, że te rozmowy na temat technologii zmierzają w podobnym kierunku, aby uchwycić przekonanie, że połączenie różnych zasobów jest lepsze niż pojedyncze ich traktowanie".

Gdy przechodzimy poza elektrownie jądrowe Gen III do zaawansowanych reaktorów jądrowych, małych reaktorów modułowych i mikroreaktorów, obliczenia stają się bardziej skoncentrowane na wartości, jaką zapewnia każdy system.

Operator myślący o mikroreaktorze o mocy 10 MW nie oczekuje, że maszyna będzie wykonywała tę samą pracę, co podwójny EPR i ma do czynienia z zupełnie innym modelem biznesowym dla każdego z nich.

Crozat pochwalił również stwierdzenie zawarte w raporcie, że energetyka jądrowa nie polega tylko na budowie nowych elektrowni, ale że przedłużenie okresu eksploatacji tego największego źródła czystej energii w każdym kraju byłoby opłacalną opcją.

"Obserwowaliśmy to w Stanach Zjednoczonych wraz z kolejnymi przypadkami przedłużenia zezwoleń na eksploatację. Myślenie o zachowaniu tego, co już zostało zbudowane, to zupełnie inny przypadek biznesowy niż decydowanie, kiedy jest właściwy czas na budowę nowej elektrowni jądrowej od podstaw" - mówi Crozat.
Reuters , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: xXx 19.01.2021r. 10:59
A gdzie Wydma? Piszą o LCOE. Trzeba powiedzieć, że i tak nic nie rozumieją, bo Wydma wie lepiej.
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 20-01-2021r. 11:46 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Eko 19.01.2021r. 13:34
Nowa energetyka jądrowa, której nie ma będzie konkurencyjna. A przedłużanie wieku emerytalnego elektrowni jądrowych... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 20-01-2021r. 16:40 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE