ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rząd planuje przyjąć Politykę Energetyczną Polski w I kwartale br.
18.01.2021r. 19:12

W I kwartale tego roku rząd planuje przyjąć Politykę Energetyczną Polski (PEP) do roku 2040 - strategię rozwoju sektora paliwowo-energetycznego - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, gdzie opisano projekt uchwały w tej sprawie.

"W związku z ustawowym obowiązkiem aktualizacji polityki energetycznej (...) oraz mając na uwadze zmieniające się uwarunkowania funkcjonowania sektora energii - wynikające zarówno z postępu technologicznego, jak również ze zmian globalnych trendów i polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej - został opracowany projekt Polityki energetycznej Polski do 2040 r., który zastąpi Politykę energetyczną Polski do 2030 r." - czytamy w wykazie.

Trzy główne Elementy PEP do roku 2040 to sprawiedliwa transformacja, budowa równoległego, zeroemisyjnego systemu energetycznego, oraz dobra jakość powietrza.

Jak wcześniej mówił PAP minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, w porównaniu do poprzedniej wersji PEP, w projekcie uwzględniono szereg zmian technologicznych, jakie zaszły na przestrzeni ostatnich miesięcy oraz konsekwencji pandemii COVID-19.
Pierwszy filar projektu, czyli sprawiedliwa transformacja zakłada skierowanie z funduszy unijnych, w ciągu najbliższych 10 lat, 60 mld zł dla regionów, gdzie gospodarka uzależniona jest od wydobycia paliw kopalnych.

Drugi filar projektu PEP to stworzenie w ciągu 20 lat równoległego do istniejącego, zeroemisyjnego systemu energetycznego. Zadanie to oparte jest na dwóch strategicznych elementach - energetyce jądrowej i morskiej energetyce wiatrowej.

Trzeci filar polityki energetycznej dotyczy dobrej jakości powietrza. W projekcie przewiduje się rezygnację z węgla jako źródła ogrzewania w ciepłownictwie indywidualnym: do 2030 r. na terenach miejskich, a do 2040 r. na terenach wiejskich. Paliwa kopalne będą stopniowo zastępowane innymi źródłami ciepła, jak np. pompy ciepła. Do 2030 r. wzrośnie też o ok. 1,5 mln liczba gospodarstw domowych podłączonych do sieci ciepłowniczej w miastach.

Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 6 )


Autor: Konsumenci energii 18.01.2021r. 22:57
Przy naszym ślimaczym tempie decyzyjnym i legislacyjnym, horyzont czasowy do 2040 roku jest za krótki i zbyt ostrożny... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Krzysio 19.01.2021r. 07:53
Raczej "W kolejnym kwartale".
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: odbiorca i użytkownik energii 19.01.2021r. 08:06
Lepiej żeby Rząd wywalił papier, o którym mówi artykuł, do kosza. Merytorycznie zlepek ideologicznego chciejstwa.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: future 19.01.2021r. 09:44
Od pięciu lat rząd przyjmuję błędne, nie potwierdzające się założenia, że zużycie energii elektrycznej będzie silnie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: wróżka 19.01.2021r. 09:55
Kolejna Polityka (PEP), tym razem do 2040 roku. W zasadzie wiadomo co w niej będzie i czego nie będzie: Bedzie:... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: histoeryk 19.01.2021r. 16:44
chindie już trzęsą portkami
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE