ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Biden zamierza wycofać zgodę na rurociąg Keystone XL
19.01.2021r. 08:15

Według źródeł do których dotarła telewizja CBS, prezydent elekt Joe Biden przewidział w pierwszym dniu urzędowania wycofanie zgody na rurociąg Keystone XL. Decyzja ta znalazła się na liście najpilniejszych aktów wykonawczych nowej prezydentury. Lista została udostępniona amerykańskim interesariuszom - czytamy w BiznesAlert.pl.

Jest to prawdopodobnie dłuższa bardziej szczegółowa wersja notatki roboczej przygotowanej dla nowego prezydenta USA przez Ronalda Klaina, szefa sztabu wyborczego Biden.

Inwestorem rurociągu Keystone XL jest korporacja TC Energy Corp. Projekt o wartości 9 mil dolarów ma przesyłać do 830 000 baryłek ropy dziennie z kanadyjskiej prowincji Alberta do rafinerii w stanie Nebraska. Budowa rurociągu na obszarze USA jest opóźniona ze względu na kwestie prawne - organizacje ekologiczne twierdziły, że Korpus Inżynierów Armii USA nie uwzględnił skutków rurociągu dla zagrożonych gatunków,m.in. jesiotra bladego żyjącego w rzekach, które projekt Keystone XL przecina. W 2017 roku, po przeanalizowaniu wpływu inwestycji na środowisko i klimat, prezydent Trump polecił zatwierdzić realizację projektu Keystone XL. Jednak w maju 2020 roku w ramach swojej kampanii wyborczej Joe Biden zapowiedział, że jeśli zostanie prezydentem cofnie decyzję Donalda Trumpa zezwalającą na przekroczenie granicy USA przez Keystone XL.

Według Wall Street Journal, TC Energy Corp. planowało w tym tygodniu ogłosić serię wydatków wartości 1,7 mld dol., na duże inwestycje w OZE, aby zyskać przychylność Bidena dla kontrowersyjnego, ale już w części ukończonego projektu. W obszernym oświadczeniu opublikowanym na Twitterze premier kanadyjskiej prowincji Alberta Jason Kenney powiedział, że jest "głęboko zaniepokojony" informacją o zapowiedzianej decyzji Bidena. Podkreślił, że rezygnacja z Keystone XL to "rezygnacja z wielu tysięcy miejsc pracy po obu stronach granicy, osłabienie niezwykle ważnej współpracy między Kanadą a Stanami Zjednoczonymi". Zagrozi też bezpieczeństwu narodowemu USA "wtrącając ponownie Stany Zjednoczone w uzależnienie od importu ropy naftowej OPEC ". Ostrzegł również, że Alberta będzie współpracować z TC Energy Corp. w celu wykorzystania "wszystkich dostępnych środków prawnych, aby chronić swoje interesy w projekcie Keystone".
Według Kenney, Stany Zjednoczone importowały w 2019 roku 9,14 mln baryłek ropy dziennie, z czego 3,7 miliona baryłek pochodziło z Kanady. Reszta pochodzi z krajów takich jak Wenezuela i Arabia Saudyjska, które, jak twierdzi Kenney, nie podzielają "zaangażowania Kanady i Stanów Zjednoczonych w zarządzanie środowiskiem, walkę ze zmianami klimatycznymi. Nie są także zainteresowane problemami bezpieczeństwa energetycznego Ameryki Północnej".

Pierwszego dnia swojej prezydentury Joe Biden ma wydać także kilka innych ważnych zarządzeń wykonawczych, w tym w sprawie ponownego przystąpienia USA do porozumienia paryskiego i zniesienia zakazu udzielania wiz amerykańskich obywatelom niektórych państw muzułmańskich - czytamy w BiznesAlert.pl.
CBS/Wall Street Journal , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE