ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Komisja Europejska ma przedstawić do końca czerwca propozycję wprowadzenia mechanizmu dostosowania śladu węglowego
19.01.2021r. 08:21

Komisja Europejska zamierza wprowadzić obciążenia na produkty importowane do Unii w zależności od emisji CO2 wytworzonej przy ich produkcji. Daje jednak alternatywę partnerom zagranicznym. Nie narzuci tych obciążeń, jeżeli "ich ambicje klimatyczne dorównają europejskim" - czytamy w BiznesAlert.pl.

Komisja Europejska ma przedstawić do końca czerwca propozycję wprowadzenia mechanizmu dostosowania śladu węglowego (CBAM, dawniej tzw. podatek od śladu węglowego). Według Fransa Timmermansa, wiceprzewodniczącego Komisji, będzie to kwestia przetrwania przemysłu europejskiego.

- To kwestia przetrwania naszego przemysłu - powiedział Timmermans cytowany przez agencję Reuters. - Musimy chronić Unię Europejską przed zaburzeniem konkurencji oraz ryzykiem ucieczki emisji (carbon leakage - przyp. red.). - dodał. Chodzi o ucieczkę przedsiębiorców emitujących CO2 poza obszar obowiązywania polityki klimatycznej Unii Europejskiej w celu redukcji kosztów, jak w przypadku Arcelor Mittala zamykającego hutę w Krakowie.
CBAM ma obłożyć obciążeniami finansowymi produkty importowane do Unii Europejskiej w zależności od ich śladu węglowego, czyli emisji CO2 wytworzonej przy ich produkcji. Do rozstrzygnięcia pozostaje, czy takie rozwiązanie da się wprowadzić w zgodzie z regulacjami Światowej Organizacji Handlu i innymi przepisami oraz jaka będzie reakcja partnerów międzynarodowych Europy. Polska popiera wprowadzenie CBAM.

Timmermans zapowiedział, że obciążenia wobec partnerów Unii zostaną wprowadzone jeśli nie zobowiążą się oni do redukcji emisji CO2. Reuters informuje, że Komisja jest gotowa zrezygnować z CBAM wobec państw, których polityka klimatyczna "dorówna ambicją europejskiej". Pierwsze dyskusje na temat polityki klimatycznej ruszyły już w Chinach dostarczających Europie między innymi stal oraz Rosji znanej z dostaw węglowodorów - czytamy w BiznesAlert.pl.
Reuters , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE