ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rozmowy o finansowaniu atomu w Polsce z kandydaturą ministra do OECD w tle
21.01.2021r. 12:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Nuclear Energy Agency przy OECD zorganizowała warsztaty poświęcone finansowaniu energetyki jądrowej, w której wzięli udział przedstawiciele polskiego ministerstwa klimatu i środowiska. Polacy chcą budować atom, a minister Michał Kurtyka jest kandydatem na stanowisko szefa OECD.

- Energetyka jądrowa ma odegrać kluczową rolę przy zapewnieniu energii w podstawie polskiego systemu elektroenergetycznego. Stoi przed nią jednak wiele wyzwań. Jedno z nich to efektywne finansowanie w racjonalnym koszcie. To jedno z największych wyzwań przed którymi stoimy na drodze z etapu budowy do opłacalnej eksploatacji atomu. Nie będzie sukcesu żadnego projektu jądrowego bez odpowiedzi na nie, a bez atomu będzie dużo trudniej osiągnąć neutralność klimatyczną - mówił wiceminister klimatu Adam Guibourge-Czetwertyński. Finansowanie ma zmniejszyć ryzyko opóźnień oraz przekroczenia budżetu. Minister przypomniał, że Program Polskiej Energetyki Jądrowej przyjęty przez rząd RP w październiku 2020 roku i zapewnić 6-9 GW energetyki jądrowej z pierwszym reaktorem w 2033 roku. Media informowały, że minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka jest brany pod uwagę jako jeden z kandydatów na stanowisko szefa organizacji OECD.

Aleshia Duncan stojąca na czele International Framework for Nuclear Energy Cooperation (IFNCE), która skupia kraje wspierające inicjatywy na rzecz energetyki jądrowej. Zajmuje się utrzymywaniem jak najwyższych standardów bezpieczeństwa. Zapowiedziała, że warsztat zorganizowany przez NEA oraz polskie ministerstwo klimatu i środowiska, to pierwszy z serii wydarzeń tego typu.
Patric Ledermanns z Nuclear Development Committee (NDA) mówił o różnych kosztach budowy energetyki jądrowej. Jego zdaniem obniżka kosztów finansowych budowy atomu jest najważniejsza z punktu widzenia opłacalności całego projektu. - Najważniejsza jest obniżka kosztu kapitału, a przez to ceny energii dla odbiorcy końcowego - tłumaczył. - Energetyka jądrowa zdekarbonizowana i dyspozycyjna jest niezbędna do osiągnięcia celów porozumienia klimatycznego z Paryża oraz celu neutralności klimatycznej przyjmowanego przez kolejne kraje.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Wydma Lubiatowska 21.01.2021r. 14:34
Czy NEA wytłumaczyła Mk zawiłości dyskontowania wielkości fizycznych ? LCOE NEA to wielkie matematyczne nieporozumienie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Gdańsk 22.01.2021r. 07:31
Kandydatura ministra została wycofana, artykuł nie jest aktualny
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE