ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Termin konsultacji rynkowych przedłużony do 31 stycznia 2021 r.
19.01.2021r. 21:32

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydłuża termin konsultacji publicznych ws. strategicznego projektu polskiego hubu gazowego do 31 stycznia 2021 roku, aby umożliwić czynny udział wszystkim zainteresowanym podmiotom.


Polska ma ambicje stać się regionalnym hubem gazowym. Co to oznacza w praktyce, jakie korzyści dla konsumenta i wyzwania dla gospodarki ze sobą niesie? Aby wychodzić naprzeciw oczekiwaniom uczestników rynku gazu w Polsce, Europie Centralnej oraz państwach bałtyckich oraz optymalnie wykorzystywać infrastrukturę krajową i transgraniczną, Ministerstwo Klimatu przedłuża termin konsultacji sektorowych, które potrwają do 31 stycznia 2021.

Hub gazowy to centrum przesyłu i handlu gazem na określonym obszarze terytorialnym, na które składa się infrastruktura przesyłowa oraz otoczenie regulacyjne umożliwiające swobodny obrót gazem ziemnym. Rozwój hubu gazowego ma prowadzić do dalszego obniżania cen tego paliwa dla odbiorców końcowych. Sama koncepcja utworzenia na terytorium Polski centrum przesyłu i handlu gazem została przedstawiona już w "Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.)". Wola Polski do pełnienia roli hubu gazowego została podtrzymana w projekcie "Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku".

Dlatego też, od kilku lat prowadzone są inwestycje, które zapewnią naszemu krajowi bezpieczeństwo w zakresie dostaw gazu. Warto podkreślić, że ukończenie tych inwestycji, nie tylko zagwarantuje bezpieczeństwo dostaw gazu, ale stworzy też możliwości dla dalszego rozwoju sektora gazowego, zarówno w kontekście krajowym, jak i transgranicznym.
Celem konsultacji rynkowych jest poznanie opinii uczestników rynku gazu w zakresie istniejących barier regulacyjnych, oczekiwanych inicjatyw legislacyjnych i rynkowych oraz rozwiązań systemowych, które służyłyby zwiększeniu atrakcyjności prowadzenia działalności handlowej na polskim rynku paliw gazu.

Zainteresowane podmioty, proszone są o przekazywanie odpowiedzi na zagadnienia wskazane w formularzu najpóźniej do dnia 31 stycznia 2021 r. Więcej informacji na stronie Ministerstwa Klimatu.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Eko 20.01.2021r. 13:15
Powinno być poprawnie. W sprawie Polskiego Narodowego Hub-u Gazowego.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE