ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Delikatne wzrosty cen ropy naftowej na początku tygodnia
19.01.2021r. 12:05

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Po dynamicznym tąpnięciu notowań ropy naftowej w piątek, ceny tego surowca wyhamowały zniżkę i rozpoczęły bieżący tydzień od zwyżek. Na razie jednak dynamika wzrostów jest relatywnie niewielka w porównaniu do skali piątkowych spadków. Cena ropy WTI na razie dotarła do okolic 52,50 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent powróciły ponad poziom 55 USD za baryłkę.

Optymizm na rynku ropy naftowej, widoczny jeszcze w pierwszych dniach bieżącego roku, na razie delikatnie przygasł. Jednak jeszcze w poprzednim tygodniu chętnych do zakupu ropy naftowej nie brakowało. Wczorajsze dane CFTC pokazały, że w ubiegłym tygodniu fundusze zawierały licznie długie pozycje na rynku ropy naftowej i produktów ropopochodnych ze względu na nadzieje związane z działaniami OPEC+, a w szczególności Arabii Saudyjskiej, która dobrowolnie, znacząco ograniczyła wydobycie tego surowca w najbliższych miesiącach.

(1024x683)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Obecnie długie pozycje funduszy na rynkach paliw znajdują się łącznie na poziomie 805 mln baryłek, czyli znacząco wyższym niż na początku listopada ub.r. (356 mln baryłek), tuż przed ogłoszeniem optymistycznych informacji na temat skuteczności szczepionek na koronawirusa. Wciąż są to jednak niższe poziomy niż w analogicznym okresie poprzedniego roku (970 mln baryłek).

Co prawda cięcie produkcji ropy naftowej przez OPEC+ nadal pozytywnie wpływa na ceny ropy naftowej, a zapowiedzi ogromnego programu stymulacyjnego w USA rozbudzają nadzieje na większy popyt. Nadal jednak głównym problemem jest pandemia, bowiem utrzymujące się lockdowny obniżają zapotrzebowanie na paliwa, a nowe mutacje koronawirusa tworzą ryzyko możliwego przedłużania się restrykcji i rozczarowująco powolnego powrotu globalnej gospodarki do stanu sprzed pandemii.

(1024x683)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE