ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Do szpitali trafiło 500 litrów krwi od górników Taurona
20.01.2021r. 11:44

Przy zachowaniu nadzwyczajnych procedur bezpieczeństwa w zakładach górniczych Taurona przeprowadzono w 2020 roku 19 zbiórek krwi. Dzięki tym prospołecznym akcjom do szpitali w Małopolsce i na Śląsku trafiło ponad 500 litrów potrzebnej krwi.

W trakcie skomplikowanych zabiegów lekarskich zużywa się nawet kilka litrów krwi, natomiast jeden dawca może oddać jednorazowo do 450 mililitrów tego życiodajnego płynu. Dlatego Ministerstwo Zdrowia i Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa regularnie apelują o oddawanie krwi. Szczególnie obecnie pomoc ta jest niezwykle potrzebna.

Na zapotrzebowanie regionalnych placówek medycznych odpowiedzieli górnicy z ZG Janina, ZG Sobieski i ZG Brzeszcze, którzy podczas kilkunastu akcji charytatywnych oddawali krew przy zachowaniu nadzwyczajnego reżimu sanitarnego.

- Za nami niezwykle wymagający rok, w którym załoga naszych zakładów górniczych zmagała się z negatywnymi skutkami koronawirusa. Realizowane w naszych kopalniach od początku pandemii działania profilaktyczne propagują nie tylko zachowanie osobistej dyscypliny, ale również prospołeczne postawy, wspierające najbardziej potrzebujących - mówi Tomasz Cudny, prezes zarządu Tauron Wydobycie. - Kilkaset litrów krwi przekazanej przez górników placówkom medycznym, to wyraz ich realnego zaangażowania w pomoc mieszkańcom regionów, w których sami żyją i pracują.

Przekazali krew i osocze

Górnicy pozytywnie odpowiadają również na apele, by ozdrowieńcy oddawali krew w celu uzyskania osocza wykorzystywanego w leczeniu koronawirusa.

Miłosz Palka, elektryk z ZG Sobieski, po wyzdrowieniu już trzykrotnie oddał swoją krew w celu uzyskania osocza. - Honorowym dawcą krwi jestem od 19 lat. W tym czasie oddałem ponad 20 litrów. W październiku ubiegłego roku zachorowałem na koronawirusa. Po miesięcznej kwarantannie zdecydowałem się na oddawanie krwi dla osocza, aby pomóc innym ludziom. Zabieg trwa około 40 minut, ale człowiek czuje się bardzo dobrze - opisuje Miłosz.

Każdy chętny do udzielenia wsparcia i oddania krwi może to zrobić w działających przy kopalniach Tauron Wydobycie Klubach Honorowych Dawców Krwi.

- W minionym roku mogliśmy liczyć na hojność dawców krwi wśród górników. Ta grupa zawodowa, pracująca na co dzień w wymagających warunkach, doskonale rozumie, że takie zbiórki mają ogromne znaczenie społeczne. Oddanej krwi nigdy nie ma zbyt wiele, szczególnie w nagłych przypadkach - podkreśla Dariusz Piechowicz, wieloletni koordynator akcji z ramienia NSZZ "Solidarność" ZG "Sobieski".

Organizatorzy akcji krwiodawstwa w kopalniach - Robert Dura z ZG Brzeszcze i Czesław Toporek z ZG Janina, podkreślają z kolei, że oddawanie krwi jest bezpiecznym procesem. Stosowany jest wyłącznie sprzęt jednorazowego użytku, wszyscy wyposażeni są w środki ochrony osobistej i zachowują niezbędny dystans.

Na ten rok w zakładach górniczych Taurona zaplanowano zorganizowanie 20 akcji zbiórek krwi. Najbliższa odbędzie się na początku lutego.
Tauron

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE