ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wielka Brytania potrzebuje nowego modelu finansowania obiektów jądrowych
20.01.2021r. 18:23

Wielka Brytania musi przyjąć model Wartości Regulacyjnej Aktywów (RAB), aby rozpocząć inwestycje w rozwój jądrowy lub zaryzykować, że kraj nie osiągnie celu zeroemisyjności netto do 2050 r., mówią zwolennicy takiego mechanizmu finansowania nowych obiektów energetyki jądrowej.

Model finansowania RAB mógłby przyciągnąć fundusze emerytalne, firmy ubezpieczeniowe, państwowe fundusze majątkowe i zarządzających aktywami infrastrukturalnymi, aby wzmocnić fundusze francuskiego koncernu energetycznego EDF i doprowadzić do ukończenia nowego projektu jądrowego, powiedzieli redakcji Montel eksperci branżowi.

Plany Wielkiej Brytanii dotyczące budowy nowej infrastruktury jądrowej w tym kraju utknęły w martwym punkcie wobec politycznej niechęci do podejmowania zobowiązań, rosnących kosztów związanych z elektrownią jądrową Hinkley Point C, budowaną przez EDF, oraz ciągłego odwrotu potencjalnych inwestorów.

"Przyglądamy się RAB, aby oderwać nową energetykę jądrową od ziemi i pozwolić jej poszybować w górę. Bez RAB to się nie może wydarzyć" - powiedział Juan Matthews, profesor wizytujący w Dalton Nuclear Institute i doradca brytyjskiego Departamentu Handlu i Inwestycji ds. inwestycji jądrowych.
"Aby osiągnąć zero netto, musimy spojrzeć na cały obraz", dodał, stwierdzając, że energetyka jądrowa musi być rozwijana w równowadze z morską energetyką wiatrową i innymi odnawialnymi źródłami energii.

W ramach RAB urząd regulacji zezwoliłby przedsiębiorstwu na obciążenie odbiorców energii opłatą stałą (ceną regulowaną) w zamian za udostępnienie infrastruktury wytwórczej, w tym przypadku reaktora jądrowego.

Niezależny regulator wyznaczony do nadzorowania projektu ustala cenę i zapewnia, że wszelkie wydatki są opłacalne dla końcowego użytkownika systemu elektroenergetycznego, czyli odbiorcy energii.

Według wstępnych szacunków model RAB przyniósłby oszczędności w wysokości ponad jednej trzeciej kosztów wyprodukowanej energii elektrycznej.
Niedawno rząd Wielkiej Brytanii potwierdził, że rozpoczął negocjacje z EDF w sprawie reaktora Sizewell C w Suffolk i zobowiązał się do podjęcia decyzji inwestycyjnej w sprawie co najmniej jednej elektrowni jądrowej do końca kadencji obecnego parlamentu.

Jednak wysoki koszt budowy reaktora jądrowego - rzędu 20 mld funtów - oraz zawirowania finansowe i spory polityczne wokół EDF oznaczają, że rząd musi znaleźć dodatkowych inwestorów dla rozwoju energetyki jądrowej w Wielkiej Brytanii.
Sam EDF zasygnalizował, że koszt reaktora Hinkley C wyniesie od 21,5 mld funtów do 22,5 mld funtów, co oznacza wzrost o 1,9-2,9 mld funtów w porównaniu z poprzednimi szacunkami.

Tymczasem we Francji budowa reaktora EPR Flamanville opóźnia się o 11 lat, a przewidywany koszt ukończenia wzrósł do 12,4 mld euro, w porównaniu z pierwotnymi szacunkami, które wynosiły 3,3 mld euro.

Jedni krytycy modelu RAB odrzucają ten mechanizm traktując go jako "czek in blanco", który konsumenci w Wielkiej Brytanii podpisują, podczas gdy inni kwestionują konkurencyjność cenową nowej energetyki jądrowej, biorąc pod uwagę spadające koszty odnawialnych źródeł energii.
Krytycy utrzymują, że gwarantując znaczące źródło kapitału przed kosztowną fazą budowy, tak jak robi to RAB, odbiorcy energii są zasadniczo proszeni o zapłacenie za reaktor, gdy nie mają możliwości oceny, jaki będzie koszt jego budowy lub czy mogą się powtórzyć jakiekolwiek opóźnienia, które nawiedzały i niszczyły wizerunek projektu Hinkley.

Podczas niedawnych konsultacji rządowych w sprawie modelu RAB nie omawiano konkretnych danych liczbowych dotyczących finansowania.
"Będą mogli wymyślić jakąś fałszywą cenę" - powiedział Stephen Thomas, emerytowany profesor polityki energetycznej na Uniwersytecie w Greenwich.
Montel , CIRE.PL
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Choczewo 21.01.2021r. 12:03
Jak wyraźnie widać, jest wiele problemów z finansowaniem EJ zarówno w Polsce jak i UK. Ceny są astronomiczne i w... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE