ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Komisja Europejska uważa, że Nord Stream 2 powinien zostać podporządkowany dyrektywie gazowej
21.01.2021r. 09:16

Przedstawiciel Komisji Europejskiej odpowiedział na pytania posła polskiego o jej stanowisko w sprawie gazociągu Nord Stream 2. Krytykuje sankcje USA, ale przekonuje, że odpowiedzią na ten projekt jest dyrektywa gazowa mająca go podporządkować przepisom unijnym - czytamy w BiznesAlert.pl.

Poseł do Parlamentu Europejskiego Jacek Saryusz-Wolski zapytał wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej i wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i bezpieczeństwa o stanowisko w sprawie sankcji USA wobec projektu Nord Stream 2.

Saryusz-Wolski pytał o to, dlaczego wiceprzewodniczący Josep Borell uważa za sprzeczną z prawem międzynarodowym odmowę USA dostępu obywateli państw trzecich do amerykańskich waluty, systemu bankowego, rozliczeniowego i wiz wjazdowych w ramach sankcji wobec Nord Stream 2, a także o to, czy Borell wziął pod uwagę stanowisko Parlamentu Europejskiego, który w 2018 i 2019 roku przyjmował rezolucje krytyczne wobec Nord Stream 2. Polityk pytał także o to, czy Borell zasięgnął opinii państw członkowskich sprzeciwiających się temu projektowi.
W odpowiedzi wiceprzewodniczący Borell odparł, że "Unia Europejska nie uznaje eksterytorialnego stosowania sankcji przyjętych przez państwa trzecie i uważa je za niezgodne z przepisami prawa międzynarodowego. Ponadto Unia Europejska sprzeciwia się jednostronnym sankcjom, które wywierają wpływ na unijne przedsiębiorstwa prowadzące legalną i zgodną z prawem działalność gospodarczą". To podejście zostało jego zdaniem zastosowane w przypadku sankcji USA wobec Nord Stream 2.

Borell odpiera jednak, że jego stanowisko nie jest oceną wad i zalet Nord Stream 2, choć bierze pod uwagę rezolucje Parlamentu Europejskiego. Zdaniem urzędnika ten projekt powinien zostać zrealizowany zgodnie z prawem unijnym dzięki rewizji dyrektywy gazowej, którą należy wdrożyć względem niego. - Komisja uważanie śledzi transpozycję tej dyrektywy. Niemcy zgłosiły transpozycję, co ma znaczenie dla Nord Stream 2 - przypomniał. Nie odniósł się do pytań Jacka Saryusz-Wolskiego o konsultację stanowiska z państwami członkowskimi - czytamy w BiznesAlert.pl.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE