ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Nieoczekiwany wzrost zapasów ropy naftowej w USA
21.01.2021r. 11:06

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Po optymistycznym początku bieżącego tygodnia, notowania ropy naftowej skierowały się w dół. Na razie przeceny są jednak niewielkie, a ceny ropy naftowej nie oddalają się istotnie od osiągniętych w poprzednim tygodniu lokalnych szczytów cenowych. Cena ropy WTI nadal oscyluje w okolicach 53 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent poruszają się w rejonie 55,70-55,80 USD za baryłkę.

Ogólnie, na rynku ropy naftowej nadal utrzymuje się pewien optymizm, związany z nadziejami na pakiet stymulacyjny w Stanach Zjednoczonych, zapowiedziany przez Joe Bidena, świeżo zaprzysiężonego prezydenta USA. Wsparcie amerykańskiej gospodarki oznacza bowiem większe szanse na ożywienie popytu na ropę.

Na razie jednak tego ożywienia nie widać. Wczoraj Amerykański Instytut Paliw (API) w swoim cotygodniowym raporcie (publikowanym dzień później niż zwykle ze względu na poniedziałkowe święta w USA) podał, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o 2,56 mln baryłek. To zaskakująca zwyżka, ponieważ oczekiwano niewielkiego (0,3 mln baryłek) spadku zapasów ropy naftowej.

(1024x683)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Na dokładniejsze dane, czyli te zaprezentowane przez Departament Energii, trzeba będzie poczekać aż do piątku - cotygodniowy raport tej instytucji jest publikowany z dwudniowym opóźnieniem (piątek zamiast standardowej środy). Istnieje duża szansa, że on także pokaże wzrost zapasów ropy w USA, ponieważ dane instytutu i departamentu pokazują ten sam kierunek w około 70-80% przypadków.

Wzrost zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych to negatywna informacja, ale w obliczu tak licznych restrykcji związanych z pandemią nie jest ona aż tak dużą niespodzianką. Kluczowym pytaniem, zadawanym przez większość inwestorów na rynku ropy, jest pytanie o popyt w kolejnych miesiącach. Tu wiele zależy właśnie od tak nieprzewidywalnego czynnika, jakim jest pandemia.

(1024x683)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Ekspert 22.01.2021r. 08:07
Dane API mają charakter szacunkowy, a ostateczne poda dzisiaj (piątek) EIA. Natomiast dane są opóźnione wyjątkowo o... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE