ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rosnieft przekonuje światowych handlarzy ropą do inwestowania w projekt Wostok Oil
21.01.2021r. 15:55

Rosnieft negocjuje z głównymi handlarzami ropą naftową na świecie ich udział w projekcie Wostok Oil w Arktyce. Są to firmy Gunvor, Vitol i Glencore. Pod koniec września 10 proc. udziałów w projekcie zakupiła firma tradingowa Trafigura. Wartość transakcji jest szacowana na ponad 7 mld dolarów - informuje "BiznesAlert.pl".

Rosnieft oczekuje wsparcia podmiotów handlujących ropą w realizacji gigantycznego projektu w Arktyce. Według szacunków, na półwyspie Tajmyr oraz przylegających do niego obszarach znajduje się ponad 6 mld ton ropy naftowej. Surowiec miałby być przesyłany przy wykorzystaniu dedykowanego projektowi terminala naftowego, który ma powstać w Zatoce Północnej.

Firmy handlujące ropą rzadko angażują się w projekty wydobywcze, jednak Wostok Oil, z jego ogromnymi rezerwami, może być kuszącą inwestycją w perspektywie wzrostu zapotrzebowania na ropę naftową w krajach azjatyckich.
W 2019 r. Rosnieft intensywnie namawiał firmy azjatyckie do wzięcia udziału w projekcie, jednak rozmowy utknęły, gdy nastąpił kryzys na rynku ropy na początku 2020 r. Niektóre firmy zrezygnowały z ubiegania się o rosyjskie aktywa, ze względu na wciąż obowiązujące sankcje zachodnie wobec projektów wydobywczych w rosyjskiej części Arktyki.

Rosnieft, w negocjacjach z firmami handlującymi ropą, chce połączyć dostawy na preferencyjnych zasadach, ale z warunkiem zaangażowania ich w projekcie arktycznym.
Według analityków, koszt zagospodarowania pól naftowych, a także zbudowanie całej niezbędnej infrastruktury w ramach Wostok Oil, będzie kosztować pomiędzy 70 a 150 mld dolarów w ciągu 10 lat - czytamy w "BiznesAlert.pl".
Reuters , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE