ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Polska będzie produkować ogniwa fotowoltaiczne na Śląsku. Powołano spółkę celową
23.01.2021r. 21:06

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
W 2020 r. pojawiła się informacja o planach zbudowania na terenie Polski Giga Fabryki, produkującej ogniwa fotowoltaiczne. Instytut Energetyki Odnawialnej poinformował, że powołano spółkę celową GIGA PV S.A. - pisze portal globenergia.pl


Instytut Energetyki Odnawialnej opracował Mapę Drogową Rozwoju Przemysłu Fotowoltaicznego w Polsce do 2030 r. Jednym z głównych jej elementów jest plan budowy na terenie Polski fabryki. IEO wskazuje, że wartość inwestycji wyniesie 1 mld zł. Fabryka będzie zlokalizowana na obszarze Śląska, na terenach pogórniczych. W planach jest zatrudnienie około 1000 pracowników oraz produkcja około 1 GW ogniw fotowoltaicznych rocznie. Według założeń, GigaFabryka będzie zdolna do wyprodukowania w ciągu jednego roku ogniw w liczbie pozwalającej na pokrycie 50 proc. średniego rocznego przyrostu nowych mocy w krajowej fotowoltaice i jednocześnie może stanowić ok. 5 proc. rocznych inwestycji w całej UE. Produkcja rozpocznie się w 2024 r. Spółka liczy na możliwości ekspansji fabryki na rynek europejski.

W Polsce istnieje rozbudowany łańcuch dostaw w przemyśle fotowoltaicznym, jednak według ekspertów i analityków, jednym z brakujących jej elementów jest niedostateczna budowa ogniw fotowoltaicznych. Ogniwa fotowoltaiczne w większości pochodzą z krajów Azji.

Według założeń, w Giga Fabryce będą produkowane ogniwa krzemowe nowej generacji w technologii TOPcon, dającej ogniwa o wyższej jakości niż te wyprodukowane obecnie w dominującej technologii PERC, stosowane masowo przez azjatyckich producentów. Dostawcami urządzeń i rozwiązań niezbędnych do utworzenia linii produkcyjnej będą firmy polskie oraz europejskie.
Przedstawiciele GIGA PV sygnowali listy intencyjne z Instytutem Fraunhofera oraz z Institut Photovoltaïque d'Ile-de-France (IPVF) o współpracy w celu wyboru najlepszej dostępnej technologii oraz identyfikacji możliwych działań badawczych i rozwojowych. Spółka ma także podpisane porozumienie z Wydziałem Fizyki Politechniki Warszawskiej. Prowadzi takżę rozmowy z polskimi firmami i instytutami badawczymi i uczelniami.

Budowa polskiej fabryki ogniw wkomponowuje się w obecny trend rozwoju fotowoltaiki w Polsce i na świecie. "Zielone" aktywa oraz rozwój OZE mają wspomóc odbudowę europejskiej gospodarki po pandemii COVID-19. Polacy także przekonali się do energetyki słonecznej. Wczoraj Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały, że w łączna moc zainstalowana w energetyce słonecznej w KSE wynosi 3661,7 MW (stan na 1 grudnia 2020 r.). Wartości rynku fotowoltaicznego w 2020 r sięgnęła 8 mld zł, uwzględniając jej obroty oraz inwestycje.

Źródło: globenergia.pl

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Wojciech 24.01.2021r. 10:49
Brawo. Polskie ogniwa brzmi dumnie. Może ktoś z czytelników wie z czego się je robi?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: xXx 25.01.2021r. 10:56
Pewnie z Chin. Ciekawe czy teraz IEO Sp. z o.o. zmieni nazwę, skoro się wydało, że to żaden INSTYTUT.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: EINSTEIN³ 25.01.2021r. 13:25
Chore mrzonki "kapelusznika", jakiemu się wydaje, że Polska, pod obecnym przywództwem to republika bananowa, w jakiej finansuje się technologie wielokrotnie droższe, tylko dlatego, że grono kolesi ma w tym interes?!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE