ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ropa naftowa traci ponad 1 proc. - dominuje pesymizm co do popytu
22.01.2021r. 08:44

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA tarci w piątek ponad 1 proc., na rynkach dominuje pesymizm co do popytu na paliwa w krótkiej pespektywie z powodu nasilania się pandemii koronawirusa. Wzrostom notowań ropy nie sprzyja też umocnienie się kursu dolara USA - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 52,55 USD, niżej o 1,09 proc.

Ropa Brent w dostawach na marzec, na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 55,58 USD za baryłkę, niżej o 0,94 proc.

Bilans ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa przekroczył w czwartek w Stanach Zjednoczonych 410 tysięcy.

Nowy prezydent USA Joe Biden ostrzegł, że jeszcze w lutym bilans ofiar śmiertelnych epidemii w USA wzrośnie do pół miliona, a na pokonanie Covid-19 trzeba będzie poczekać kilka miesięcy.

Biden wskazał, że epidemia uderzyła w USA wyjątkowo mocno w porównaniu z innymi państwami. Program szczepień Amerykanów, który rozpoczął się w połowie grudnia, nowy przywódca USA nazwał "ponurym błędem".

Do tej pory podano 16 milionów szczepionek przeciwko Covid-19, choć administracja Donalda Trumpa na jesieni obiecywała 20 milionów tylko do końca grudnia.
Z kolei w Chinach z powodu epidemii koronawirusa w ciągu ostatnich kilku tygodni wprowadzono szereg blokad, a kraj ten już z trudem utrzymuje swoją reputację państwa, które zachowuje kontrolę nad Covid-19.

W takiej sytuacji inwestorzy tracą optymizm co do rychłego ożywienia gospodarczego na świecie.

"Mamy krótkoterminowe obawy związane z popytem na ropę - z powodu zwiększanych blokad w gospodarkach na całym świecie" - mówi Suvro Sarkar, analityk rynku energii w DBS Bank Ltd.

"Ale jest też pewna nadzieja na amerykańskie bodźce fiskalne dla gospodarki, do tego są wprowadzane szczepionki na Covid-19" - dodaje.

Traderzy wskazują, że obraz popytu na paliwa, m.in. w Azji, może nie być taki zły, jak się sądzi. Dodają, że ceny ropy rosły wcześniej w tym tygodniu w związku z "lawiną" zakupów ropy dokonywanych przez rafinerie w Chinach, Indiach i Tajlandii.

Ropa WTI na NYMEX w N.Jorku zyskała w tym tygodniu zaledwie 0,1 proc.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE