ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Uniper krytykuje sprzeciw wobec słania wodoru gazociągami
22.01.2021r. 10:52

Nord Stream 2 mógłby w przyszłości słać wodór do Europy, ale niemieckie ministerstwo finansów ma zastrzeżenia do dostaw tego paliwa gazociągami. Sprzeciwia się mu niemiecki Uniper, partner finansowy inwestycji - czytamy w BiznesAlert.pl.

Jeszcze w zeszłym roku, 15 grudnia, na stronie niemieckiego ministerstwa finansów ukazał się konspekt niemieckiego planu rozwoju i wsparcia gospodarki po pandemii koronawirusa. Każde państwo musi przedstawić taki plan, aby móc się ubiegać o środki w europejskiego "Next Generation EU". Niemieckie ministerstwo liczy, że środki z ramienia EU wyniosą łącznie dla całej Unii ponad 670 miliardów euro.

Niemcy chcą te środki wykorzystać w dziedzinie walki ze zmianami klimatu i w celu pogłębienia digitalizacji. - Kwestie związane z klimatem to dekarbonizacja poprzez zielony wodór, mobilność i budownictwo przyjazne dla klimatu - zaznacza ministerstwo finansów.
W szczegółowej treści konspektu ministerstwo zaskoczyło jednak niemieckie koncerny energetyczne. - Należy zbadać, w jakim zakresie istniejąca infrastruktura sieci gazowych może być wykorzystywana do transportu wodoru. Włączanie wodoru do istniejących i używanych sieci gazowych jest co do zasady wykluczone ze względu na efektywność energetyczną - można w nim przeczytać.

Uniper krytykuje zawarte w tym dokumencie wykluczenie przesyłu wodoru przez rurociągi gazowe, szczególnie w kontekście niemieckiego ciepłownictwa, które jest największym wyzwaniem dla niemieckiej Energiewende. Warto zaznaczyć, że ta firma jest partnerem finansowym spornego gazociągu Nord Stream 2, który mógłby w przyszłości słać wodór. - Mieszanie wodoru do sieci gazu ziemnego w żadnym wypadku nie może zostać wykluczone per se, zarówno ze względu na koszty, jak i z uwagi na presję czasu na udaną transformację energetyki i budowę gospodarki wodorowej - oznajmił cytowany przez BiznesAlert.pl prezes Unipera Andreas Schierenbeck w komunikacie prasowym.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE