ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGG zapewnia o terminowych wypłatach wynagrodzeń i "czternastki"
22.01.2021r. 15:37

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Polska Grupa Górnicza (PGG) zapewnia, że terminowa wypłata wynagrodzeń dla blisko 40-tysięcznej załogi spółki nie jest zagrożona. Największa górnicza firma zamierza też w terminie wypłacić górnikom tzw. czternastkę - coroczne świadczenie, równe w przybliżeniu jednej miesięcznej pensji.

"Polska Grupa Górnicza oświadcza, że na bieżąco reguluje wszystkie zobowiązania wobec pracowników (...). Spółka zamierza kontynuować terminowe wypłacanie świadczeń wobec pracowników, wliczając w to nagrodę roczną, tzw. 14. pensję" - poinformowała Grupa w piątkowym oświadczeniu.

Zgodnie z obowiązującym w PGG system wynagradzania, "czternastka" wypłacana jest do połowy lutego. Na jej wypłatę dla wszystkich pracowników potrzeba ponad 300 mln zł. Wcześniej, w grudniu, oprócz regularnej pensji, górnicy otrzymali także nagrodę barbórkową - również równą w przybliżeniu miesięcznemu wynagrodzeniu.

Obawy dotyczące tego, czy PGG zdoła zgromadzić wystarczające środki na wypłatę należnych górnikom świadczeń, wynikały z trudnej sytuacji finansowej spółki, która w ub. roku - jak informował wcześniej jej zarząd - utraciła ok. 2 mld zł przychodów z powodu nieodebranego przez klientów węgla. W efekcie firma zamknęła miniony rok ok. 2-miliardową - jak wstępnie prognozowano w końcu 2020 r. - stratą.

Spółka wnioskowała o ponad 1,7 mld zł wsparcia z tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju dla dużych firm, jednak rozmowy na ten temat z PFR wciąż trwają. Wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń mówił 13 stycznia, że ma nadzieję na pozytywny dla PGG finał tych rozmów, być może do końca pierwszego kwartału br.
Piątkowe oświadczenie PGG oraz zapewnienie o terminowej wypłacie wynagrodzeń i "czternastki" to reakcja na niedawną wypowiedź lidera związku Sierpień'80 Bogusława Ziętka, który w portalu gospodarczym wnp.pl ocenił m.in., że "Polska Grupa Górnicza jest na skraju bankructwa".
"Nie ma pieniędzy ani na wypłatę lutowej "czternastki" ani marcowych wypłat wynagrodzeń" - mówił Bogusław Ziętek, wskazując, iż "sytuacja innych spółek węglowych także jest zła".
"Nie wierzę, żeby rząd miał dogadane z Komisją Europejską wprowadzenie szybkiego mechanizmu dopłat do wydobycia węgla oraz harmonogram likwidacji kopalń. Polityka rządu polega już tylko na tym, by przeżyć jeszcze jeden dzień, przetrwać jeszcze jeden miesiąc bez żadnego planu i rozwiązań na przyszłość" - mówił związkowiec.

W piątek zarząd PGG oświadczył, iż "podejmuje szereg działań w celu zrównoważenia sytuacji płynnościowej, wynikającej ze znacznego zmniejszenia odbiorów węgla przez kluczowych klientów oraz skutków panującej pandemii". Firma prowadzi rozmowy ze swoimi partnerami na temat nieodebranego w ub. roku węgla oraz wielkości dostaw surowca na ten rok.

W końcu grudnia ub. roku prezes PGG Tomasz Rogala prognozował, że produkcja węgla w kopalniach PGG w całym 2020 r. wyniesie ok. 24,2-24,3 mln ton wobec ok. 29,5 mln ton w 2019 r. Spadek sprzedaży węgla był większy od spadku wydobycia, rzędu 6-7 mln ton, co poskutkowało przychodami zmniejszonymi rdr o ok. 2 mld zł.

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: pracownik 22.01.2021r. 18:26
Firma która ma straty wypłaca sobie 13-stki , 14-stki. To tylko w Polsce. Inne firmy przez Covid-a padają a PGG raczy... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 22.01.2021r. 20:17
Bankrut pgg ma ponad 2 mld zł straty ale go jest stać na wypłatę dwóch nagród od ujemnego zysku 14 i barbórkę co go... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 23.01.2021r. 10:25
Bankrut pgg ma ponad 2 mld zł straty ale go stać na wypłatę nagrody 14 od ujemnego zysku ponad 300 mln zł tylko... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Kupujący iwęgiel 23.01.2021r. 23:17
Co zgodnie z prawem gospodarczym powinien zrobić Rada nadzorcza, Zarząd i wyższe kierownictwo oraz nadzór... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE