ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Administracja Bidena nadaje priorytet klimatowi
23.01.2021r. 14:13

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Prezydent USA Joseph Biden formalnie podpisał dekret o ponownym przystąpieniu do Porozumienia klimatycznego z Paryża (Paris Climate Change Agreement) i polecił amerykańskim departamentom i agencjom federalnym "natychmiastowe rozpoczęcie pracy w celu stawienia czoła kryzysowi klimatycznemu".

Ponowne przystąpienie USA do Porozumienia Paryskiego wejdzie w życie za 30 dni.

"Ja, Joseph R Biden Jr, Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki, po zapoznaniu się z Porozumieniem Paryskim sporządzonym w Paryżu dnia 12 grudnia 2015 r. i rozważeniu jego postanowień, niniejszym akceptuję w imieniu Stanów Zjednoczonych Ameryki przedmiotowe Porozumienie oraz każdy jego artykuł i warunek." - czytamy w dekrecie prezydenta.

Wcześniej Prezydent Biden w swoim przemówieniu inauguracyjnym odniósł się do zmian klimatu jako jednego z wyzwań stojących obecnie przed Stanami Zjednoczonymi i światem. "To jest czas próby" - powiedział. "Stoimy w obliczu ataku na demokrację i prawdę. Wściekły wirus. Rosnąca nierówność. Żądło systemowego rasizmu. Klimat w kryzysie. Rola Ameryki na świecie.

"Każdy z nich wystarczyłby, by rzucić nam wyzwanie na wiele sposobów. Ale faktem jest, że stajemy przed nimi wszystkimi naraz, stawiając przed tym narodem najpoważniejszą odpowiedzialność. Teraz musimy przyspieszyć. Wszyscy."

Oświadczenie USA o ponownym przystąpieniu do Porozumienia Paryskiego zostało złożone w Organizacji Narodów Zjednoczonych i wejdzie w życie 19 lutego. Sekretarz Generalny ONZ António Guterres przyjął z zadowoleniem akcję Bidena. "Po zeszłorocznym szczycie klimatycznym kraje produkujące połowę globalnego zanieczyszczenia węglem zobowiązały się do neutralności klimatycznej. Dzisiejsze zobowiązanie złożone przez Prezydenta Bidena zwiększa tę liczbę do dwóch trzecich. Jednak jest jeszcze bardzo długa droga do osiągnięcia tego celu. Kryzys klimatyczny nadal się pogarsza a czas ucieka, aby ograniczyć wzrost temperatury do 1,5 stopnia Celsjusza i zbudować społeczeństwa bardziej odporne na zmianę klimatu, które pomagają chronić najbardziej wrażliwe społeczności" - powiedział.
"Z niecierpliwością czekamy na przywództwo Stanów Zjednoczonych w przyspieszeniu globalnych wysiłków na rzecz zera emisji netto, w tym poprzez przedstawienie nowego wkładu ustalanego na szczeblu krajowym (NDC) z ambitnymi celami na 2030 r. i finansowaniem na rzecz ochrony klimatu przed COP26 w Glasgow pod koniec tego roku" - dodał.

Porozumienie Paryskie ma na celu ograniczenie globalnego ocieplenia do poziomu znacznie poniżej 2, a najlepiej do 1,5 stopnia Celsjusza, w porównaniu z poziomem sprzed epoki przemysłowej. NDC to krajowe plany działań na rzecz klimatu w ramach porozumienia. Porozumienie weszło w życie w listopadzie 2016 r., ale ówczesny prezydent USA Donald Trump w 2017 r. ogłosił swoją decyzję o wycofaniu się z niego i formalnie procedurę wyjścia zakończono w listopadzie 2020 r. W tym samym miesiącu ówczesny prezydent elekt Biden opublikował listę swoich priorytetów dotyczących zmian klimatu, z ambicjami osiągnięcia sektora energetycznego wolnego od emisji dwutlenku węgla do 2035 r., i zasygnalizował wsparcie nadchodzącej administracji dla istniejących źródeł niskoemisyjnych, włączając w to energię jądrową, oraz dla rozwoju zaawansowanych technologii jądrowych.

Ponowne przystąpienie do Porozumienia Paryskiego było jednym z 15 działań podjętych przez prezydenta podczas jego pierwszego dnia urzędowania. Obejmowały one zarządzenie wykonawcze w sprawie ochrony zdrowia publicznego i środowiska oraz przywrócenia nauki do działań w celu przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu (Executive Order on Protecting Public Health and the Environment and Restoring Science to Tackle the Climate Crisis), które nakazuje wszystkim departamentom wykonawczym i agencjom "natychmiastowe rozpoczęcie prac w celu stawienia czoła kryzysowi klimatycznemu".

Biden w listopadzie ogłosił zamiar powołania Jennifer Granholm na stanowisko Sekretarza ds. Energii. Wczoraj nowa administracja wyznaczyła Davida Huizengę do czasowego pełnienia obowiązków szefa Departamentu Energii do czasu potwierdzenia stałego kierownictwa przez Senat USA.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: rasta 28.01.2021r. 15:30
czy ktoś z was policzył ile ludzkość produkuje CO2 w porównaniu z globalna ilością CO2 na Ziemi? Jaki to procent... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 02-02-2021r. 09:46 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE