ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ignacok: nie możemy przespać szansy jaką są OZE
25.01.2021r. 05:35

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
"Do 2025 r. chcemy mieć ok. 1100 MW mocy wiatrowej na lądzie i 300 MW w instalacjach fotowoltaicznych" - powiedział Wojciech Ignacok, prezes Tauron Polska Energia w wywiadzie udzielonym portalowi "biznes.interia.pl".

Wojciech Ignacok nawiązał do podpisanego 18 stycznia przez Tauron, PGE i Eneę listu intencyjnego ws. współpracy przy przyszłych projektach morskich farm wiatrowych. Stwierdził, że "zamknięcie ostatnich kopalń węgla kamiennego nastąpi prawdopodobnie dużo wcześniej niż w 2049 r.", w związku z czym koniecznością staje się wejście Tauronu w offshore i wspólne inwestycje z polskimi spółkami na Bałtyku.

"Nie możemy przespać szansy, jaką są odnawialne źródła energii. W tym sektorze należy spodziewać się największych inwestycji w najbliższych latach. Jeśli chcemy dać sobie cień szansy w tym wyścigu, bo to wyścig, w którym uczestniczą najwięksi globalni gracze, musimy działać razem, jako partnerzy, nie konkurenci" - powiedział prezes Tauronu.
Poinformował, że prace budowalne przy tych projektach powinny rozpocząć się w latach 30-ych.

W horyzoncie do 2025 r. Tauron zakłada zainstalowanie ok. 1,1 GW mocy w instalacjach wiatrowych na lądzie oraz 300 MW w instalacjach PV.
Z kolei, do 2030 r. planowane jest przez spółkę posiadanie ponad 65 proc. mocy zainstalowanych w OZE i ograniczenie emisyjności o połowę, a w perspektywie 2050 r. - dążenie do neutralności klimatycznej.
Prezes Ignacok zwrócił przy tym uwagę, że ustawowa zasada 10h blokuje rozwój inwestycji w lądowe instalacje wiatrowe i stąd Tauron kupuje projekty, które nie były jeszcze objęte tym ograniczeniem.

W przypadku instalacji fotowoltaicznych spółka będzie realizowała własne projekty, jak np. instalacja w Choszcznie (14 MW), która zostanie uruchomiona w tym roku. Jest również gotowy projekt farmy PV w Mysłowicach o mocy ponad 40 MW.

Kolejną kwestią poruszoną przez prezesa Tauronu było wydzielenie aktywów węglowych z grup energetycznych. "To jest konieczne, bez tego nie jesteśmy w stanie przeprowadzić transformacji. Nie możemy pozyskiwać ani środków pomocowych, ani kredytów, nawet na inwestycje w odnawialne źródła energii. Gdyby nie aktywa węglowe, z organizowaniem finansowania nie byłoby takich problemów" - zaznaczył Wojciech Ignacok.
biznes.interia.pl , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Anty 25.01.2021r. 08:17
Teraz gadanie o oze a kopaliny nadal nie zamknięte!! Scenariusz GB i Wałbrzycha wdrożyć jak najszybciej i otwieramy... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: olo 26.01.2021r. 07:39
Zamiast paść Rydzyka powinni w końcu na poważnie wziąć się za polską atomówkę, bez takiego stabilizatora nic w... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE