ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ropa naftowa w USA lekko zyskuje - inwestorów niepokoi mocny wzrost jej zapasów
25.01.2021r. 08:14

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA nieznacznie drożeje podczas poniedziałkowego handlu. Inwestorów niepokoi mocny wzrost jej amerykańskich zapasów - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 52,38 USD, wyżej o 0,25 proc.

Ropa Brent w dostawach na marzec, na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 55,50 USD za baryłkę, wyżej o 0,16 proc.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu wzrosły o 4,35 mln baryłek, czyli o 0,9 proc. do 486,6 mln baryłek - poinformował w piątek amerykański Departament Energii (DoE).

Tymczasem większość analityków rynku paliw spodziewała się spadku tych zapasów.

Zapasy benzyny spadły w tym czasie nieznacznie - o 260 tys. baryłek, czyli o 0,1 proc. - do 245,2 mln baryłek.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły zaś o 458 tys. baryłek, czyli o 0,3 proc. do 163,7 mln baryłek - podał DoE.
Inwestorzy obawiają się, że mocny wzrost zapasów ropy w USA jest sygnałem, iż tempo wychodzenia amerykańskiej gospodarki po pandemii Covid-19 będzie słabsze.

Sytuację cenową na rynkach paliw może jednak poprawić informacja z Iraku, który rozważa obniżenie dostaw swojej ropy na globalne rynki w styczniu i lutym o 3,6 mln baryłek dziennie.

W ubiegłym roku Irakijczycy pompowali na rynki ropy więcej tego surowca niż wynosił limit dostaw ustalony dla tego kraju w ramach OPEC+.

Tymczasem zaostrzyła się sytuacja związana z podażą libijskiej ropy naftowej. Siły paramilitarne, odpowiedzialne na ochronę portów naftowych, wstrzymały tam część eksportu ropy - z trzech terminali: Es Sider, Harida i Ras Lanuf - żądając jednocześnie wypłaty wynagrodzeń.

Chociaż ta niepokojąca sytuacja w Libii może zostać wkrótce uregulowana, to jednak wskazuje na kruchość sektora naftowego w tym kraju, po prawie dekadzie nękającej Libię wojny domowej.

WTI na NYMEX w N.Jorku straciła na zakończenie poprzedniej sesji 1,6 proc.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE