ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Badania wskazują, że dla bezpieczeństwa energetycznego Wielkiej Brytanii potrzebna jest nowa energetyka jądrowa
25.01.2021r. 11:19

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Rząd Wielkiej Brytanii musi nadal wspierać energetykę jądrową, jeśli kraj ma sprostać podwojeniu zapotrzebowania na energię elektryczną, oczekiwanemu do 2050 r., spełniając jednocześnie ambicje osiągnięcia zerowej emisji netto (Net Zero), stwierdza nowy raport Centre for Policy Studies (CPS). Think-tank rekomenduje również rządowi zbadanie innowacyjnych metod finansowania budowy nowych elektrowni jądrowych.

W swoim raporcie zatytułowanym - Bridging the gap: The case for new nuclear investment - CPS twierdzi, że budowa co najmniej jednej dodatkowej elektrowni jądrowej zapewniłaby znaczący wzrost bezpieczeństwa energetycznego Wielkiej Brytanii, gdy jej starsze elektrownie zostaną wycofane z eksploatacji w nadchodzących latach. Sugeruje, że nowa elektrownia uzupełni dynamicznie rozwijający się rynek energii odnawialnej w Wielkiej Brytanii i pomoże zarządzać okresami zmienności produkcji energii elektrycznej.

W raporcie stwierdzono, że Wielka Brytania do 2030 r. wycofa 14 z 15 obecnie działających energetycznych reaktorów jądrowych. Przekłada się to na utratę 7,7 GWe niezawodnej, bezemisyjnej mocy wytwórczej. Budowa dwóch reaktorów EPR w EJ Hinkley Point C w Somerset zastąpi część niedoboru (3,2 GWe), ale "istnieje ryzyko, że bez większej zainstalowanej mocy Wielka Brytania będzie musiała przedłużyć okres swojej zależności od paliw kopalnych - co narazi na szwank walkę ze zmianami klimatu".

Według raportu budowa kolejnej elektrowni jądrowej przyniosłaby także inne korzyści dla systemu energetycznego. Nowe reaktory jądrowe można zaprojektować tak, aby część wytwarzanego przez nie ciepła można było wykorzystać do celów innych niż wytwarzanie energii elektrycznej. Na przykład ciepło mogłoby być doprowadzane rurami do pobliskich firm lub domów do ich ogrzewania. Ciepło może również zwiększyć wydajność produkcji wodoru, który można by wykorzystać do dekarbonizacji tych części gospodarki, w których elektryfikacja jest trudniejsza, na przykład w przypadku niektórych form transportu ciężkiego lub procesów przemysłowych.

Dane zawarte w raporcie pokazują, że wiatr i słońce dostarczały mniej niż 20 proc. dziennego zapotrzebowania na energię elektryczną w 82 różnych przypadkach w 2020 r., w tym przez okres ponad tygodnia w sierpniu i tygodnia w listopadzie.

Budowa kolejnej elektrowni jądrowej pozwoliłaby również zachować istniejące umiejętności i wiedzę fachową personelu, które będą potrzebne do rozwoju przyszłych technologii jądrowych, takich jak małe reaktory modułowe (SMR) lub reaktory termojądrowe.

Rząd wyraził chęć pomocy w doprowadzeniu co najmniej jednej wielkoskalowej elektrowni jądrowej do punktu podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej (Final Investment Decision, FIN) przed zakończeniem obrad obecnego parlamentu. Jednak badanie CPS stwierdza, że będzie to wymagało zmiany sposobu finansowania elektrowni jądrowych. "Przemysł jądrowy nie wierzy, że obecne ustalenia są odpowiednie do przyciągnięcia kapitału potrzebnego do uruchomienia projektów" - czytamy w raporcie.
Aby wesprzeć budowę nowych elektrowni jądrowych, raport zaleca zbadanie innowacyjnych metod finansowania - takich jak model Regulated Asset Base (RAB), który pozwoliłby deweloperom na pobieranie od konsumentów określonej kwoty przed rozpoczęciem wytwarzania energii elektrycznej. CPS twierdzi, że może to obniżyć koszty kredytu i doprowadzić do niższych cen energii dla rodzin i przedsiębiorstw.

Raport zawiera pięć ogólnych zaleceń. Obejmuje to wprowadzenie przez rząd podatku węglowego, aby zniechęcić do emisji CO2 i zachęcić ludzi i przedsiębiorstwa do przyjęcia bardziej ekologicznych sposobów działania.

Raport sugeruje, że usprawnienie obecnej polityki dekarbonizacji oraz uproszczona i ustandaryzowana cena emisji dwutlenku węgla może wyrównać szanse dla różnych metod wytwarzania energii elektrycznej.

W międzyczasie rząd powinien dążyć do usunięcia zielonych regulacji, programów i dotacji, które zakłócają podejmowanie decyzji gospodarczych. Rząd Wielkiej Brytanii powinien również poprawić otoczenie biznesowe, aby promować innowacje. Ponadto powinien przyjąć system pojedynczych aukcji Equivalent Firm Power, aby zapewnić odpowiednie dostawy energii elektrycznej, gdy konsumenci jej potrzebują. Wreszcie rząd musi zmodernizować przepisy dotyczące przemysłu jądrowego.

"Zbyt długo brytyjski system energetyczny był nękany przez niezdecydowanie i brak perspektywicznego myślenia" - czytamy w raporcie. "Z wyraźną ulgą widać dziś, że rząd nakreślił odważną, szeroko zakrojoną wizję tego, jak energia będzie działać w przyszłości. Jednak musi rozpocząć proces urzeczywistniania tego, jednocześnie zajmując się najpilniejszym problemem - zapewnieniem bezpieczeństwa dostaw bezemisyjnej energii, co pozwoli utrzymać włączone światła bez dalszego ogrzewania planety".
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE