ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Pogotowie strajkowe w Grupie Tauron na początku lutego. "Nasze ruchy muszą być zdecydowane, bo Śląsk czeka gospodarcza katastrofa"
25.01.2021r. 21:09

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Na początku lutego w Grupie Tauron ma zostać ogłoszone pogotowie strajkowe. Dziś w tej sprawie zbiera się zawiązany w niej komitet protestacyjno-strajkowy. Związkowcy uważają, że transformacja górnicza doprowadzi Śląsk do katastrofy gospodarczej. Nie godzą się również na wydzielenie z Tauronu aktywów węglowych.

O tym drugim spekuluje się od miesięcy: nie tylko wydobycie, ale i ciepłownictwo i dystrybucja miały trafić z Tauronu do innych spółek, jak PGNiG czy PGE. Zdaniem związków, to scenariusz rozbioru Grupy. Przypomnijmy, że należą do niej 3 kopalnie: Janina, Sobieski oraz Brzeszcze.

- Rząd do tej pory nie wytłumaczył, jak w dalszej perspektywie, będzie finansowane górnictwo. Słyszymy za to, że Tauron ma pozbyć się aktywów związanych m.in. z wydobyciem. Na dzisiejszym spotkaniu sam złożę wniosek, by zarząd Tauronu zaczął się spójnie wypowiadać na temat przyszłości Grupy w kontekście transformacji górnictwa, bo należy spodziewać się planów rozczłonkowania jej, na co naszej zgody nie będzie - mówi Bogdan Tkocz z Solidarności, wiceprzewodniczący komitetu protestacyjno-strajkowego w Grupie Tauron.

Związkowiec jest sceptyczny wobec trwających od września negocjacji w sprawie tzw. umowy społecznej, która ma uregulować likwidację górnictwa do 2049 roku.
- W tej umowie jest tyle samo prawdy, jak w tym, że mamy premiera ze Śląska. Mamy, ale ze Śląska Dolnego. Rozmowy związków z wiceministrem Soboniem nie mają sensu, bo po stronie rządu nie ma żadnych planów, żadnych analiz, żadnych naukowych i fachowych podstaw dotyczących przyszłości górnictwa, energetyki i tzw. transformacji. W tych rozmowach nie ma fachowców, nie ma samorządowców. Należałoby zacząć je od nowa, ale na innych zasadach - uważa Tkocz.

W tym tygodniu apel o interwencję w sprawie górnictwa i energetyki otrzymają od związkowców wszyscy posłowie z woj. śląskiego.

Źródło: Dziennik Zachodni
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: Janek 25.01.2021r. 21:29
Pracowałem w kopalni 7 lat i wiem jak funkcjonuja I nie możemy dotować marnotrastwa i związkowych krzesełek.... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: jaki 26.01.2021r. 07:07
katastrofa to czeka związkowych bonzów.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: energetyk 26.01.2021r. 09:40
Błędem jest słuchanie kolegów z Central związkowych OPZZ i Forum .Właśnie te centrale popierały wprowadzenie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 26.01.2021r. 13:20
Tauron musi się szybko pozbyć bankrutów górniczych bo jak nie to go zatopią.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE