Kraje rozwijające się mają prawo do energii jądrowej
25.01.2021r. 14:22
www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl

Dostęp do niedrogiego, neutralnego technologicznie finansowania jest niezbędny, jeśli kraje ubogie energetycznie mają czerpać korzyści z energii jądrowej w sposób, w jaki już to robi świat zachodni, stwierdza Sama Bilbao y León, dyrektor generalna Światowego Stowarzyszenia Nuklearnego (World Nuclear Association, WNA).
Dostęp do niedrogiego, neutralnego technologicznie finansowania jest niezbędny, jeśli kraje ubogie energetycznie mają czerpać korzyści z energii jądrowej w sposób, w jaki już to robi świat zachodni, stwierdza Sama Bilbao y León, dyrektor generalna Światowego Stowarzyszenia Nuklearnego (World Nuclear Association, WNA).
"Energia jądrowa to obecnie najbardziej efektywny kosztowo sposób dostarczania niskoemisyjnej, dyspozycyjnej energii elektrycznej 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Stwierdzenie to opiera się na wnioskach zawartych we wspólnym raporcie Międzynarodowej Agencji Energii oraz Agencji Energii Jądrowej OECD z grudnia 2020 r. Raport zatytułowany
Projected Costs of Generating Electricity - 2020 Edition pokazuje, że uśredniony koszt energii elektrycznej (LCOE) dla nowej energii jądrowej jest konkurencyjny w stosunku do wszystkich niskoemisyjnych źródeł energii, w tym odnawialnych.
Energia jądrowa oferuje interesującą elastyczność wdrażania, ponieważ w zależności od potrzeb kraju, istniejącego miksu elektroenergetycznego, obecnego stanu zasobów, prognoz wzrostu, możemy dodać energię jądrową w dużych porcjach, korzystając z dużych wielkoskalowych bloków jądrowych, jak to obserwowaliśmy w wielu krajach zachodnich. Ale możemy również wdrażać energię jądrową w mniejszych porcjach, stosując małe reaktory modułowe. SMRy będą dobrze dostosowane do krajów, które mają mniejszą lub być może słabiej rozwiniętą sieć energetyczną ze względu na ich mniejszy rozmiar, co z kolei czyni je znacznie bardziej opłacalnymi i przystępnymi kosztowo.
Należy również podkreślić, że oprócz czystej energii elektrycznej, energia jądrowa jest jedynym niskoemisyjnym źródłem, które może wytwarzać niskoemisyjne ciepło. Nie mogę przecenić wagi tego faktu, ponieważ będziemy potrzebować ciepła do dekarbonizacji sektorów bardzo trudnych do złagodzenia emisji, takich jak przemysł i transport. Ciepło jądrowe może być wykorzystywane bezpośrednio w sieci ciepłowniczej lub pośrednio poprzez produkcję czystego wodoru, słodkiej wody i tak dalej.
Zwrócić należy również uwagę na fakt, iż poza oczywistymi korzyściami płynącymi z dostępu do czystej, niedrogiej i niezawodnej energii elektrycznej, projekty jądrowe były w przeszłości sprawdzonym sposobem pobudzania spójności społecznej i rozwoju gospodarczego w wielu krajach, nie tylko ze względu na sam projekt, ale także ze względu na korzyści społeczno-ekonomiczne wynikające dla całego społeczeństwa. Oznacza to poprawę zdrowia, wiele innowacji technologicznych oraz większy dostęp do edukacji i lepszą jakość życia.
Finansowanie będzie jednym z głównych wyzwań związanych z wdrażaniem nowej energii jądrowej, zwłaszcza w krajach rozwijających się. Jak wszystkie technologie niskoemisyjne, energia jądrowa jest bardzo kapitałochłonna, co oznacza, że dostęp do przystępnego finansowania ma tutaj kluczowe znaczenie. Po pierwsze, banki rozwoju i krajowe agencje kredytów eksportowych naprawdę muszą zrobić więcej, aby wspierać kraje rozwijające się, które decydują się na realizację projektów jądrowych.
Istotny będzie dostęp do neutralnych technologicznie kryteriów przyznawania finansowania, które pozwolą krajom przeforsować ten rodzaj finansowania.
Równie ważny będzie dostęp do finansowania prywatnego. Oprócz wsparcia banków rozwoju i krajowych agencji kredytów eksportowych, bardzo ważne będzie silne wsparcie rządowe, aby zaszczepić zaufanie inwestorów oraz zachęcić i przyciągnąć inwestycje publiczne i prywatne".
Zobacz także: