ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kraje rozwijające się mają prawo do energii jądrowej
25.01.2021r. 14:22

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Dostęp do niedrogiego, neutralnego technologicznie finansowania jest niezbędny, jeśli kraje ubogie energetycznie mają czerpać korzyści z energii jądrowej w sposób, w jaki już to robi świat zachodni, stwierdza Sama Bilbao y León, dyrektor generalna Światowego Stowarzyszenia Nuklearnego (World Nuclear Association, WNA).

Dostęp do niedrogiego, neutralnego technologicznie finansowania jest niezbędny, jeśli kraje ubogie energetycznie mają czerpać korzyści z energii jądrowej w sposób, w jaki już to robi świat zachodni, stwierdza Sama Bilbao y León, dyrektor generalna Światowego Stowarzyszenia Nuklearnego (World Nuclear Association, WNA).

"Energia jądrowa to obecnie najbardziej efektywny kosztowo sposób dostarczania niskoemisyjnej, dyspozycyjnej energii elektrycznej 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Stwierdzenie to opiera się na wnioskach zawartych we wspólnym raporcie Międzynarodowej Agencji Energii oraz Agencji Energii Jądrowej OECD z grudnia 2020 r. Raport zatytułowany Projected Costs of Generating Electricity - 2020 Edition pokazuje, że uśredniony koszt energii elektrycznej (LCOE) dla nowej energii jądrowej jest konkurencyjny w stosunku do wszystkich niskoemisyjnych źródeł energii, w tym odnawialnych.

Energia jądrowa oferuje interesującą elastyczność wdrażania, ponieważ w zależności od potrzeb kraju, istniejącego miksu elektroenergetycznego, obecnego stanu zasobów, prognoz wzrostu, możemy dodać energię jądrową w dużych porcjach, korzystając z dużych wielkoskalowych bloków jądrowych, jak to obserwowaliśmy w wielu krajach zachodnich. Ale możemy również wdrażać energię jądrową w mniejszych porcjach, stosując małe reaktory modułowe. SMRy będą dobrze dostosowane do krajów, które mają mniejszą lub być może słabiej rozwiniętą sieć energetyczną ze względu na ich mniejszy rozmiar, co z kolei czyni je znacznie bardziej opłacalnymi i przystępnymi kosztowo.

Należy również podkreślić, że oprócz czystej energii elektrycznej, energia jądrowa jest jedynym niskoemisyjnym źródłem, które może wytwarzać niskoemisyjne ciepło. Nie mogę przecenić wagi tego faktu, ponieważ będziemy potrzebować ciepła do dekarbonizacji sektorów bardzo trudnych do złagodzenia emisji, takich jak przemysł i transport. Ciepło jądrowe może być wykorzystywane bezpośrednio w sieci ciepłowniczej lub pośrednio poprzez produkcję czystego wodoru, słodkiej wody i tak dalej.
Zwrócić należy również uwagę na fakt, iż poza oczywistymi korzyściami płynącymi z dostępu do czystej, niedrogiej i niezawodnej energii elektrycznej, projekty jądrowe były w przeszłości sprawdzonym sposobem pobudzania spójności społecznej i rozwoju gospodarczego w wielu krajach, nie tylko ze względu na sam projekt, ale także ze względu na korzyści społeczno-ekonomiczne wynikające dla całego społeczeństwa. Oznacza to poprawę zdrowia, wiele innowacji technologicznych oraz większy dostęp do edukacji i lepszą jakość życia.

Finansowanie będzie jednym z głównych wyzwań związanych z wdrażaniem nowej energii jądrowej, zwłaszcza w krajach rozwijających się. Jak wszystkie technologie niskoemisyjne, energia jądrowa jest bardzo kapitałochłonna, co oznacza, że dostęp do przystępnego finansowania ma tutaj kluczowe znaczenie. Po pierwsze, banki rozwoju i krajowe agencje kredytów eksportowych naprawdę muszą zrobić więcej, aby wspierać kraje rozwijające się, które decydują się na realizację projektów jądrowych.

Istotny będzie dostęp do neutralnych technologicznie kryteriów przyznawania finansowania, które pozwolą krajom przeforsować ten rodzaj finansowania.

Równie ważny będzie dostęp do finansowania prywatnego. Oprócz wsparcia banków rozwoju i krajowych agencji kredytów eksportowych, bardzo ważne będzie silne wsparcie rządowe, aby zaszczepić zaufanie inwestorów oraz zachęcić i przyciągnąć inwestycje publiczne i prywatne".
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: murzyn 26.01.2021r. 08:37
To promocja dostawców technologii jądrowej w czystej formie. Kiedyś bogaci zdobywcy biednym oferowali świecidełka za... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 26-01-2021r. 10:13 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE