ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:



PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA





SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rząd bułgarski zatwierdził plan budowy nowego bloku w EJ Kozłoduj
25.01.2021r. 15:57

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Bułgarska Rada Ministrów na posiedzeniu 20 stycznia zatwierdziła przedstawione przez ministra energii plany budowy siódmego bloku w elektrowni jądrowej Kozłoduj z wykorzystaniem rosyjskiego wyposażenia zakupionego na potrzeby projektu Belene.

Podczas spotkania minister energii, Temenuzhka Petkova przypomniała, że 18 października ubiegłego roku Rada Ministrów podjęła decyzję o udzieleniu elektrowni Kozłoduj mandatu do podjęcia negocjacji z amerykańskimi firmami rozwijającymi najnowsze technologie jądrowe. Ich celem było poszukiwanie możliwości realizacji 7 bloku energetycznego w EJ Kozłoduj w oparciu o zgodę Urzędu Dozoru Jądrowego i pozytywną ocenę oddziaływania na środowisko (OOŚ) dla projektu. Powołano grupę roboczą ekspertów z zakładu w Kozłoduju oraz ekspertów międzynarodowych. Raport ekspertów - w którym stwierdzono, że wykorzystanie sprzętu Belene w nowej jednostce w Kozłoduju jest ekonomicznie, ekologicznie i technicznie możliwe - został ukończony 19 stycznia.

Jak powiedziała Petkova, ministerstwo energii przeprowadziło rozmowy z Westinghouse na temat budowy bloku jądrowego w Kozłoduju, który w maksymalnym stopniu wykorzystywałby rosyjski sprzęt zakupiony wcześniej przez Bułgarię dla proponowanej elektrowni Belene. Wartość tego sprzętu to ok. 1,3 mld lewów bułgarskich (810 mln dolarów).

"W trakcie prac grupy prowadzono rozmowy, wymieniano korespondencję, w tym z kolegami z Westinghouse, ponieważ istnieją trzy technologie zatwierdzone przez EIA. Jedna technologia to amerykańska dla reaktorów AP1000, pozostałe dwie to technologie rosyjskie, które były przewidywane do zastosowania w elektrowni jądrowej Belene" - powiedziała Petkova.

"Dzięki naszemu raportowi daliśmy możliwość podjęcia przemyślanej, ostrożnej i świadomej decyzji dotyczącej przyszłości naszej energetyki" - powiedział Nasko Mihov, dyrektor wykonawczy zakładu w Kozłoduju. "Ten projekt też nie jest łatwy, ale przy dobrej organizacji możemy uruchomić nową jednostkę w ciągu dziesięciu lat".

Zatwierdzając raport, rząd wezwał ministra energetyki do przygotowania modelu finansowego i analizy prawnej nowej opcji. Ponadto minister musi kontynuować badanie możliwości budowy nowej elektrowni z wykorzystaniem małych reaktorów modułowych.

Premier Bojko Borisow określił raport jako dobrą strategię, która zawiera ważne i szybkie kroki do działania w ramach projektu.
"Są to niezwykle ważne projekty infrastrukturalne, które gwarantują bezpieczeństwo narodowe, bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikację źródeł energii" - powiedział Borisow. "Poza tym korzystają ze sprzętu opłaconego przez państwo i podatników przeznaczonego uprzednio dla elektrowni Belene. Myślę, że po ukończeniu siódmego przejdziemy do budowy ósmego reaktora".

Dwa działające w Bułgarii reaktory jądrowe WWER-1000 projektu rosyjskiego w EJ Kozłoduj - bloki 5 i 6 - wytwarzają około jednej trzeciej energii elektrycznej w kraju. Jednostki mają licencje na pracę odpowiednio do 2027 i 2028 r.

Projekt Belene w północnej Bułgarii obejmował budowę dwóch bloków, każdy o mocy 1000 MWe, według rosyjskiego projektu WWER-1000/V-466. Wstępne prace terenowe rozpoczęły się w 2008 r., a kontrakty na komponenty, w tym duże odkuwki i systemy I&C zostały podpisane z dostawcami, ale projekt został zawieszony na skutek problemów z finansowaniem w 2012 r.

W 2019 r. rząd bułgarski wezwał inwestorów do przyłączenia się do projektu, w tym rosyjskiego Rosatomu, chińskiego CNNC i południowokoreańskiego KHNP. Framatone z Francji i General Electric z siedzibą w USA również były zainteresowane dostarczeniem sprzętu do budowy elektrowni.
Szczegóły przesłane do pięciu potencjalnych oferentów obejmowały informacje o projekcie, ramy prawne obowiązujące w Bułgarii oraz analizę sytuacji rynkowej w regionie. Ministerstwo podało, że dokumenty zostały wysłane na początku kwietnia ubiegłego roku po podpisaniu przez wszystkie pięć firm umowy o zachowaniu poufności.

Ministerstwo poinformowało, że z powodu pandemii Covid-19 termin składania wiążących ofert zostanie ustalony dopiero wtedy, gdy wnioskodawcy będą mieli dostęp do wszystkich szczegółów projektu w siedzibie National Electric Company (NEK) w Sofii.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft



cire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE