ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rybnik otrzymał 17 mln zł na termomodernizację 27 budynków wielorodzinnych
25.01.2021r. 18:11

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Blisko 17 mln zł dofinansowania otrzymał samorząd Rybnika do projektu zakładającego termomodernizację i wymianę źródeł ciepła w 27 budynkach wielorodzinnych, położonych w dwóch dzielnicach: Boguszowice i Niedobczyce.

Wsparcie pochodzi z regionalnego programu likwidacji niskiej emisji w budynkach wielorodzinnych, koordynowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Chodzi o tzw. poddziałanie 1.7.1. Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. To część tzw. działania 1.7. POIiŚ, czyli koordynowanego przez katowicki WFOŚiG programu "kompleksowej likwidacji niskiej emisji na terenie konurbacji śląsko-dąbrowskiej", z budżetem określanym na ok. 1 mld zł.

Dotąd katowicki Fundusz przeprowadził pięć naborów do konkursów tego poddziałania. Po zmianie POIiŚ z 2019 r. w poprzednim i ostatnim naborze - trwającym w lipcu i sierpniu ub. roku - obok spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych mogły uczestniczyć gminy.

Jak poinformował w poniedziałek rybnicki magistrat, ponad 16,9 mln zł bezzwrotnej dotacji z tego źródła pokryje znaczną część wartej przeszło 24,2 mln zł inwestycji, obejmującej roboty termomodernizacyjne w 27 wielorodzinnych budynkach mieszkalnych w dzielnicach Boguszowice-Osiedle oraz Niedobczyce.

We wszystkich budynkach przestarzałe węglowe źródła ciepła będą zastąpione źródłami gazowymi lub podłączeniem do sieci ciepłowniczej. Roboty termomodernizacyjne będą polegały na docieplaniu przegród budowlanych, aby zmniejszyć zapotrzebowanie budynków na ciepło.
"Warto też podkreślić niezwykłe zaangażowanie samych mieszkańców, dzięki którym Rybnik okazał się absolutnym liderem, jeżeli chodzi o pozyskiwanie dotacji z programu Czyste Powietrze na terenie Śląska. Z rybniczanami podpisanych zostało przeszło 1,2 tys. umów, a z porad punktu konsultacyjnego poświęconego programowi skorzystano prawie 4,5 tys. razy" - wskazał prezydent.

Prezes WFOŚiGW Tomasz Bednarek przyznał, że choć w statystykach zanieczyszczeń powietrza Rybnik często jest w czołówce, miasto robi wiele, by z tych rankingów zniknąć. Nawiązał m.in. do poprzedniej edycji konkursu, w której do Rybnika trafiła największa na Śląsku dotacja na likwidację niskiej emisji - ok. 25 mln zł. Obecna - 16,9 mln zł - znów jest największa wśród samorządów województwa.

Dofinansowana termomodernizacja 27 budynków miejskich, to kolejny projekt zmierzający do założonej eliminacji z zasobów mieszkaniowych Rybnika źródeł ciepła opartych o węgiel do 2025 r. Obecnie miasto prowadzi jeszcze 5 innych dużych projektów unijnych, obejmujących wymianę węglowych źródeł ciepła i termomodernizacje w 57 budynkach wielorodzinnych. Ich wartość wynosi 60 mln zł, a pozyskane dotacje to 51,5 mln zł.

W budżecie miasta na 2021 r. przewidziano łącznie inwestycje w 70 wielorodzinnych budynkach mieszkalnych, w których znajduje się 1509 mieszkań i prawie 2,7 tys. przestarzałych źródeł węglowych. Z danych Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku wynika, że na koniec 2021 r. spośród 4469 mieszkań w tym zasobie wymiany ogrzewania będzie wymagało jeszcze 1050.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE