ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rząd Portugalii zapowiada inwestowanie w pociągi z napędem wodorowym
26.01.2021r. 06:00

Władze Portugalii zapowiedziały, że w najbliższych latach przeprowadzą inwestycje w upowszechnienie zasilania wodorowego na kolei. Potwierdziły też rychłą budowę pierwszej lokomotywy zasilanej tym rzadkim jeszcze w transporcie pierwiastkiem.

Jak potwierdziły w poniedziałek władze spółki Comboios Portugueses (CP), państwowego przewoźnika kolejowego Portugalii, pierwsza lokomotywa od kilku miesięcy modernizowana jest w jednym z zakładów naprawy taboru kolejowego. Prace dotyczą przystosowania do zmiany wykorzystywanego paliwa z oleju napędowego na wodór.

Przedsięwzięcie służy wprowadzeniu do obrotu pierwszych napędzanych wodorem pociągów w położonych na północy i wschodzie rejonach kraju. Inwestycję o nazwie H2Rail wspierają trzy spółki transportowe, stowarzyszenie promujące wykorzystanie wodoru oraz Wydział Inżynierii Uniwersytetu w Porto (FEUP).

Jak poinformował odpowiedzialny za realizację projektu Adriano Carvalho z FEUP, w pierwszej kolejności zasilane wodorem lokomotywy pojawią się na trasach kolejowych, na których podróżują tylko pociągi zasilane dieslem.
"Przedsięwzięcie to pozwoli nam ograniczyć koszty planowanej wcześniej modernizacji tych szlaków kolejowych, na których miały powstać trakcje elektryczne. Zamiast nich oraz w zastępstwie oleju napędowego pojawią się lokomotywy na wodór" - dodał Carvalho.

Szacuje się, że pierwsze pociągi zasilane wodorem wyjadą na portugalskie tory do 2023 r. Aby do tego doszło, konieczne będzie wydanie przez władze Portugalii oraz prywatnych inwestorów kwoty 275 mln euro. W pierwszym, zaplanowanym na 2021 r., etapie wydane zostanie blisko 35 mln euro.

Adriano Carvalho wyjaśnił, że pierwszych lokomotyw z napędem wodorowym należy oczekiwać na liniach kolejowych zlokalizowanych w pobliżu miast Viseu, Braga, Valenca oraz Evora.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE