ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Komentarz Janusza Gajowieckiego, prezesa zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej
26.01.2021r. 09:18

Janusz Gajowiecki
Podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę ustawa o promowaniu wytwarzania energii w morskich farmach wiatrowych to dokument, na który inwestorzy w branży offshore oraz polscy przedsiębiorcy czekali od wielu lat.

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej jest jednym z filarów transformacji energetycznej Polski. Nie dziwi więc fakt, że Grupa Kapitałowa PGE, aspirując do roli lidera tego procesu, także stawia na tę technologię. W planach jest oddanie do użytku aż 2,5 GW nowych mocy w offshore wind do 2030 r. i zwiększenie potencjału przynajmniej do 6,5 GW mocy na Bałtyku w 2040 r.

Nowe rozwiązania przyczynią się do uruchomienia ogromnego programu inwestycyjnego w Polsce o wartości przynajmniej 130 mld zł, co jest niezwykle ważne w kontekście odbudowy polskiej gospodarki w dobie pandemii. Uruchomione inwestycje to korzyści nie tylko firm inwestujących w morskie farmy wiatrowe, ale przede wszystkim impuls rozwojowy dla krajowego przemysłu, w tym ponad 100 firm już znajdujących się w łańcuchu dostawców i poddostawców dla sektora związanego z budową i obsługą morskich farm wiatrowych. To szansa na rewitalizację polskich portów i stoczni.

Wokół offshore wind będzie rozwijał się nie tylko wielki przemysł, ale też lokalne biznesy na polskim wybrzeżu. Szacuje się, że rozwój lokalnego łańcucha dostaw da szansę na stworzenie nowych miejsc pracy dla 60-77 tysięcy osób.

Inwestycje w tym obszarze przełożą się na zwiększenie bezpieczeństwa kraju i wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki. Uwolnienie energetycznego potencjału Bałtyku przez kolejne lata będzie napędzać budowę nowoczesnej i niskoemisyjnej gospodarki w naszym kraju. Bez nich niemożliwe stanie się także zbudowanie innowacyjnej "energetyki przyszłości".

To także doskonała okazja na wpisanie się w coraz bardziej ambitne cele klimatyczne Unii Europejskiej, co wiąże się z możliwością sięgnięcia po środki finansowe na inwestycje infrastrukturalne w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, jednego z elementów zielonej odbudowy Europy po kryzysie.

By sprostać dużym wyzwaniom, z jakimi wiąże się realizacja jednego z największych programów inwestycyjnych w historii naszego kraju, podmioty łączą siły. To trend globalny, o czym świadczy utworzenie Ocean Winds po połączeniu EDPR i Engie, a teraz wspólne działanie podjęte przez polskie spółki energetyczne. Mowa o podpisaniu 18 stycznia przez trzech największych energetycznych graczy w kraju: PGE Polską Grupę Energetyczną, Tauron Polska Energia oraz Eneę listu intencyjnego w sprawie współpracy przy przyszłych projektach inwestycyjnych w moce wiatrowe na obszarze polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej Morza Bałtyckiego. Kolejnym krokiem będzie powołanie przez nie spółki celowej, która będzie rozwijać projekty farm na Bałtyku.

To ruch biznesowy. Spółki dostrzegają wartość sektora morskiej energetyki wiatrowej dla rozwoju polskiej gospodarki, dlatego starają wykorzystać synergię i zmaksymalizować przyszłe korzyści płynące z rozwoju w obszarze offshore wind.
PSEW

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: czytelnik 27.01.2021r. 10:32
Podatnicy !!! A teraz do kasy: Deutsche Bahn, pomimo zakończenia okresu wsparcia, pomoże w kontynuowaniu... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: staszek 27.01.2021r. 10:58
"przynajmniej 130 mld zł," - cholera, to znacznie drożej niż cały program elektrowni atomowych. Hmmmm....
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE