ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PERN otrzymał świadectwa bezpieczeństwa przemysłowego
26.01.2021r. 16:27

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl

Po przeprowadzonym przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego postępowaniu sprawdzającym PERN otrzymał świadectwa bezpieczeństwa przemysłowego. Potwierdzają one zdolność do zapewnienia ochrony informacji niejawnych - podała spółka, strategiczna dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.

PERN wyjaśnił, że przyznane uprawnienia wydano na siedem lat w przypadku informacji niejawnych oznaczonych klauzulą TAJNE lub jej zagranicznych odpowiedników, a w przypadku informacji niejawnych oznaczonych klauzulą POUFNE, ewentualnie jej zagranicznych odpowiedników - na 10 lat.

Informując o otrzymanym potwierdzeniu, spółka podkreśliła, że znalazła się "w elitarnym gronie podmiotów gospodarczych posiadających świadectwa bezpieczeństwa przemysłowego". "Przeprowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego postępowanie sprawdzające zakończyło się wydaniem dla PERN 12 stycznia 2021 r. Świadectwa Bezpieczeństwa Przemysłowego Trzeciego Stopnia" - oznajmił PERN we wtorkowym komunikacie.

Spółka wyjaśniła, że celem postępowania dotyczącego bezpieczeństwa przemysłowego było ustalenie, czy posiada ona zdolność do ochrony informacji niejawnych m.in. w aspektach finansowych i organizacyjnych, a także kadrowych. "Otrzymane dokumenty są potwierdzeniem posiadania przez PERN zdolności do ochrony informacji niejawnych: Rzeczpospolitej Polskiej oznaczonych klauzulą TAJNE oraz POUFNE, Unii Europejskiej oznaczonych klauzulą SECRET UE/EU SECRET oraz CONFIDENTIEL UE/EU CONFIDENTIAL, Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego oznaczonych klauzulą NATO SECRET oraz NATO CONFIDENTIAL" - przekazano w informacji.
PERN zwrócił uwagę, że "świadectwo bezpieczeństwa przemysłowego jest dokumentem potwierdzającym zdolność przedsiębiorcy do zapewnienia ochrony informacji niejawnych, przed nieuprawnionym ujawnieniem w związku z realizacją umów lub zadań". "Ponadto dzięki otrzymanym świadectwom spółka uzyskała m.in. możliwość wnioskowania dla wskazanych pracowników PERN wydania przez ABW poświadczenia bezpieczeństwa uprawniającego do dostępu do informacji niejawnych krajowych, ale również informacji niejawnych Unii Europejskiej oraz NATO" - zaznaczono w komunikacie.

Jak podkreślił PERN, zakończona pomyślnie procedura sprawiła, że spółka weszła "do wąskiego grona" posiadających świadectwo bezpieczeństwa przemysłowego, co jest tym bardziej ważne, iż jest ona "jednym z kluczowych podmiotów, tworzących energetyczny łańcuch bezpieczeństwa państwa". "Dodatkowo uzyskanie w 2020 r. certyfikatu ISO 27001 jest dowodem, że PERN spełnia najwyższe standardy w zakresie bezpieczeństwa informacji oraz podejmuje ciągłe działania mające na celu doskonalenie tego obszaru" - wskazano w informacji.

PERN jest państwowym podmiotem, strategicznym dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, który odpowiada m.in. za tłoczenie rurociągami ropy naftowej do rafinerii krajowych: PKN Orlen w Płocku i Grupy Lotos w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech oraz za magazynowanie w bazach na terenie kraju, zarówno surowca, jak i paliw płynnych. Spółka świadczy też usługi transportu paliw, w tym benzyny, oleju napędowego i opałowego.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE