ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Oczyszczalnia ścieków i aquapark w Tychach w rok wyprodukowały ponad 14,8 tys. MWh energii
26.01.2021r. 18:10

Bioelektrociepłownie w otwartym niespełna trzy lata temu Wodnym Parku Tychy oraz w miejscowej oczyszczalni ścieków łącznie wyprodukowały w 2020 r. ponad 14,8 tys. megawatogodzin energii, co zapewniło im samowystarczalność energetyczną. Nadwyżka - ok. 5 tys. MWh - trafiła do sieci.

"Ilość energii wyprodukowana w minionym roku przez bioelektrociepłownie w oczyszczalni ścieków oraz Wodnym Parku Tychy pozwoliłaby na roczne zasilanie 17,5-tysięcznego miasta" - poinformował we wtorek rzecznik tyskiego aquaparku Michał Pawlak.

W końcu kwietnia miną trzy lata od uruchomienia parku wodnego, który jest jedynym w Polsce tego typu obiektem zasilanym energią z biogazu. Właścicielem aquaparku jest Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej (RCGW) w Tychach, do którego należy także oczyszczalnia ścieków. Wytworzony tam - w procesie fermentacji osadów ściekowych i przemysłowych odpadów biodegradowalnych - biogaz dostarczany jest do parku rurociągiem.

Jak podał we wtorek Wodny Park Tychy, w ubiegłym roku bioelektrociepłownie przy oczyszczalni oraz aquaparku wyprodukowały łącznie 14 827 MWh energii, co w całości zaspokoiło potrzeby energetyczne obu obiektów. Nadwyżka wytworzonej energii (5 tys. MWh) została sprzedana do sieci energetycznej.

Wytworzenie takiej ilości energii elektrycznej w tradycyjnych elektrowniach węglowych wymagałoby spalenia blisko 4,7 tys. ton węgla kamiennego - to tyle, ile mieści się w 67 pełnych wagonach kolejowych. Dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii uniknięto emisji CO2, do atmosfery nie trafiły też pyły i inne zanieczyszczenia.
Specjaliści wyliczyli, że aby wytworzyć podobną ilość energii elektrycznej w instalacjach fotowoltaicznych, farma słoneczna musiałaby mieć powierzchnię ok. 30 ha.

Ciepło i energia elektryczna zwykle generują największe koszty utrzymania parków wodnych. Dlatego przed rozpoczęciem budowy Wodnego Parku Tychy analizowali działanie innych polskich aquaparków, z których duża część - m.in. ze względu na te obciążenia - jest deficytowa. Analizy potwierdził zasadność zasilania obiektu energią z biogazu.

Pod koniec ubiegłego roku spółka RCGW, do której należy Wodny Park Tychy, została liderem Tyskiego Klastra Energii - inicjatywy, dzięki której będzie możliwe tworzenie nowych instalacji wykorzystujących źródła odnawialne, a także wspieranie różnych źródeł energii, które następnie będą mogły wzajemnie się bilansować. Kolejnym celem klastra jest zagospodarowanie nadwyżki energii na potrzeby komunalne w Tychach i okolicach.

"Do 2050 r. Unia Europejska ma się stać zeroemisyjnym obszarem świata, a energetyka odpowiada za 75 proc. emisji. Dlatego ważne jest takie ukształtowanie sektora energetycznego, by w maksymalnym stopniu spełniał wymagania zeroemisyjności; dla nas na Śląsku niemniej ważne jest także to, by sektor umożliwił transformację obszaru górniczego" - powiedział prezes RCGW Zbigniew Gieleciak, tłumacząc ideę przyświecającą tyskiemu klastrowi.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE