ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

ROZMOWY

Polska Spółka Gazownictwa aktywnie włącza się w budowę polskiej gospodarki wodorowej
27.01.2021r. 05:43

O roli Polskiej Spółki Gazownictwa w tworzeniu sektorowego porozumienia wodorowego rozmawiamy z p. Jakubem Kowalskim - członkiem zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa.CIRE.pl: W połowie grudnia 2020 r. Polska Spółka Gazownictwa dołączyła do partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej i weźmie udział w tworzeniu sektorowego porozumienia wodorowego. Czemu ma służyć ta współpraca?

Jakub Kowalski: Uczestnicy partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej chcą podjąć wspólne działania, które mają na celu wypracowanie, podpisanie i realizację porozumienia sektorowego o współpracy na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce, w tym technologii wodorowych i krajowego łańcucha wartości - czyli Polskiego porozumienia wodorowego.

PSG będzie aktywnie uczestniczyć w opracowaniu "Planu inwestycji wodorowych" - zestawiania priorytetowych projektów, które mają m.in. zapewnić rozwój sieci dystrybucji wodoru. Zgodnie z planem, niezbędne jest wybudowanie rurociągu dedykowanego tylko dla tego gazu oraz wsparcie rozwoju i upowszechnienia metod produkcji wodoru z odnawialnych źródeł energii. Należy dodać, że porozumienie, do którego dołączyła Polska Spółka Gazownictwa nie będzie jednak skutkowało wykluczeniem z obrotu wodoru produkowanego ze źródeł konwencjonalnych, np. wytwarzanego z gazu ziemnego.

CIRE.pl: W całej Unii Europejskiej jednym z głównych tematów związanych z branżą energetyczną jest radykalne zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery, co w naszych warunkach sprowadzi się do odejścia od węgla na rzecz gazu i Odnawialnych Źródeł Energii. Jak PSG przygotowuje się do tych zmian?

Jakub Kowalski: Mając na uwadze wyzwania czekające Polskę w oparciu o długofalową politykę Unii Europejskiej tzw. Europejski Zielony Ład, czyli m.in. założenie osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. oraz priorytet w wytwarzaniu energii z Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) PSG już od wielu lat analizuje możliwości technologiczne i regulacyjne dotyczące poszerzenia funkcjonalności infrastruktury gazowej o zdolność do transportu gazu ziemnego z domieszką innych gazów, przede wszystkim wytworzonych ze źródeł OZE tj. biometanu, wodoru oraz syntetycznego gazu ziemnego. Naszym zdaniem modernizacja i rozbudowa sieci gazowych w kierunku dystrybucji paliw gazowych OZE pozwoli także pozyskać nowych odbiorców z sektorów energetycznego, transportowego, a także sektorów przemysłowych, które wykorzystują paliwo gazowe w celu ograniczania śladu węglowego swoich wyrobów. To działanie wpłynie również na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Wszystkie te zagadnienia odzwierciedlane są w planach strategicznych spółki.

CIRE.pl: W drugiej połowie ubiegłego roku GK PGNiG zaprezentowała swoje plany na przyłączanie biometanowni do sieci dystrybucyjnej. Jak do dystrybucji biometanu, a w przyszłości także wodoru przygotowuje się największa spółka Grupy Kapitałowej PGNiG?

Jakub Kowalski: Dystrybucja tzw. gazów odnawialnych, przede wszystkim biometanu oraz wodoru, jest ambitnym wyzwaniem dla PSG, zwłaszcza w aspekcie zwiększenia wykorzystywania paliw gazowych w ciepłownictwie do zastąpienia węgla. Zaangażowanie się w ten sposób w transformację energetyczną daje szansę w perspektywie po 2040 r. kiedy spodziewany jest początek procesu odchodzenia od gazu ziemnego jako paliwa przejściowego i kiedy wodór ma stać się jednym z głównych nośników energii na świecie. Dlatego zakładając przyszły, istotny udział biometanu w rynku energii, PSG do 2025 r. planuje uzyskać zdolność do dystrybucji minimum 1 mld m sześc. tego gazu rocznie. Od 2030 r. może to być nawet 4 mld m sześc. biometanu.

Chcemy stworzyć efektywne ekonomicznie i optymalne technicznie warunki umożliwiające przyłączenie do sieci gazowej biometanowni i innych źródeł gazów odnawialnych. Obecnie PSG jest przygotowana proceduralnie do przyłączenia do sieci i współpracy z biometanowniami: zidentyfikowaliśmy bariery natury technicznej i prawnej dla wtłaczania tego paliwa do sieci dystrybucyjnej, określiliśmy procedury usprawniające proces przyłączania biometanowni oraz opracowaliśmy wymagania dla biometanu, który będzie dystrybuowany naszą siecią.

CIRE.pl: Które z tych barier mogą okazać się największym wyzwaniem dla PSG?

Jakub Kowalski: Warto zwrócić uwagę, że gazowe sieci dystrybucyjne w Polsce nie były dotychczas zasilane paliwem ze źródeł odnawialnych. Do tego na razie nie ma jeszcze mechanizmów wsparcia inwestycji w zakresie wytwarzania biometanu, przyłączenia tego typu źródeł do sieci gazowej oraz mechanizmów rozliczeń wydatków związanych z dystrybucją paliw odnawialnych.

Wytwórnie biometanu zlokalizowane są zwykle w oddali od potencjalnych odbiorców paliwa gazowego, a istniejące lokalne sieci dystrybucyjne obecnie w znacznej części mają niewystarczający poziom chłonności dla przyjmowania tego gazu, dlatego przyłączenie instalacji biometanowni może być możliwe zwykle po wybudowaniu odcinka gazociągu o znacznej długości - z reguły ponad 10 km - i zamontowania układu sprężarek w celu zatłoczenia gazu do sieci wysokiego ciśnienia. To wymaga dużych nakładów, które odzwierciedlone są w wysokości opłaty przyłączeniowej.

Obecnie, w ramach przygotowania Spółki na wprowadzanie do sieci dystrybucyjnej wodoru, w pierwszej kolejności analizujemy możliwości jego transportu siecią dystrybucyjną w postaci domieszki do gazu ziemnego, ale badamy także konieczny do tego stopień modernizacji sieci. W kwestii dystrybucji wodoru widać szereg wyzwań technicznych - wiążą się one m.in. z jego potencjalnie negatywnym wpływem na prawidłowe i bezpieczne funkcjonowanie komponentów sieci gazowej.

Monitorujemy nowe technologie ważne dla sektora energetycznego i obserwujemy wprowadzane przez rząd zachęty wspierające zazielenianie gazu. Będziemy gotowi współuczestniczyć w biometanowej ewolucji. Mam nadzieję, że ta transformacja nie będzie gwałtowna i rewolucyjna, lecz będzie dobrze przemyślaną dynamiczną przemianą.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE