ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

NCBR: 29,5 mln zł na technologię produkcji i wtłaczania metanu do sieci gazowej
26.01.2021r. 19:08

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Trwa nabór na opracowanie technologii produkcji i wtłaczania metanu do sieci gazowej - poinformowało we wtorek Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Na projekt przeznaczono 29,5 mln zł.

Jak napisano, do udziału w przedsięwzięciu o nazwie "Innowacyjna Biogazownia" mogą się zgłaszać firmy i podmioty do 8 lutego 2021 r.

"Do 1 kwietnia 2021 r. NCBR dokona wyboru 4 wykonawców technologii, którzy wejdą do I etapu. W I kwartale 2021 r. nastąpi także wybór partnera strategicznego, który udostępni teren pod realizację przedsięwzięcia i będzie nim zawiadywał. W rekomendowanym przez niego miejscu powstanie centrum technologiczno-badawcze, w którego skład wejdą prototypy stworzone przez uczestników przedsięwzięcia, a także zwycięski demonstrator biogazowni" - czytamy. Zaznaczono, że do NCBR będą mogły zgłaszać się instytucje, które dysponują odpowiednim potencjałem w tym zakresie.

Wskazano, że celem nadrzędnym przedsięwzięcia, które zakończone zostanie w 2023 r., jest uzyskanie technologii pozwalającej na produkcję oraz wtłaczanie biometanu do sieci gazowej. Na jego osiągnięcie NCBR przeznaczyło budżet w wysokości 29,5 mln zł.

"Zakładamy, że pojawienie się na rynku innowacyjnej technologii, opracowanej w toku prac badawczo-rozwojowych może stanowić impuls dla rozwoju polskiego sektora biogazu i biometanu, a także wpisać się we wzrostowy trend wykorzystania tego źródła energii odnawialnej w Europie i w Polsce. Dzięki naturalnym warunkom i wydajności źródeł mamy wielki potencjał, by stać się potentatem. Polska technologia to również szansa dla polskich firm na eksport na szeroką skalę" - wskazał cytowany informacji dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Wojciech Kamieniecki.

Jak czytamy, w Polsce nie ma instalacji produkujących biometan, który mógłby być tłoczony do sieci gazowej. Wskazano jednak, że nasz kraj mógłby stać się potentatem w produkcji tego paliwa. Z prognoz Uniwersytetu Przyrodniczego z Poznania wynika, że w Polsce można wyprodukować około 8 mld m sześc. biometanu rocznie, co oznacza, że ponad 60 proc. importowanego z zagranicy gazu ziemnego może zostać zamienionych paliwem odnawialnym z polskich odpadów.

Do głównych ograniczeń, które wskazują eksperci, zaliczono m.in. wymagający proces obsługi instalacji, a także brak odpowiednich regulacji prawnych. "Obecnie inwestycja w biogazownie wymaga uzyskania bardzo dużej liczby pozwoleń oraz zgromadzenia szerokiego zakresu dokumentacji, w związku z czym zablokowana zostać może na wielu etapach jej realizacji. Rząd pracuje jednak nad tym, by precyzyjnie uregulować kwestie prawne związane z rynkiem biogazu i biometanu w naszym kraju" - czytamy.
Podkreślono, że zmiana regulacji prawnych pozwoliłaby na przykład na możliwość uzyskiwania przez przedsiębiorców dodatkowych systemów wsparcia, co bez wątpienia zwiększyłoby atrakcyjność inwestycji w tego typu technologie. Problemem, który również napotyka wielu krajowych inwestorów oraz właścicieli instalacji biogazowych są protesty społeczne, wywołane najczęściej wydzielaniem się nieprzyjemnych zapachów z terenu biogazowni lub obawą przed takimi emisjami wśród lokalnych społeczności.

Zaznaczono, że opracowana technologia usprawni dekarbonizację polskiego systemu energetycznego, a tym samym spowoduje skrócenie łańcucha dostaw paliw kopalnych. Wskazano, że obydwa te działania są wymagane przez Unię Europejską w strategii Europejskiego Zielonego Ładu. Jest to plan mający na celu przekształcenie Unii w nowoczesną i konkurencyjną gospodarkę, która w 2050 r. ma osiągnąć zerowy poziom emisji gazów cieplarnianych. Planowane efektywne i zrównoważone wykorzystywanie biomasy doskonale wpisuje się w te założenia - napisano.

Jak czytamy, NCBR zauważa przynajmniej trzy możliwe kierunki rozwoju technologii po zakończeniu przedsięwzięcia - stworzenie technologii dla gmin, która uniezależni je energetycznie, stworzenie krajowej sieci biogazowni, a także opracowanie technologii mającej indywidualne zastosowanie dla rolników i inwestorów posiadających bazę surowcową. Podkreślono, że projekt NCBR wpisuje się m.in. w ambitne plany PGNiG, największego krajowego przedsiębiorstwa zajmującego się poszukiwaniami i wydobyciem gazu ziemnego oraz jego importem, którego prezes zapowiedział w sierpniu ubiegłego roku, iż w ciągu 10 lat w Polsce powstanie od 1500 do 2000 biogazowni. PGNiG spodziewa się, że do 2025 r. ok. 1,5 mld m sześc. biometanu będzie wtłaczane do sieci gazowej grupy.

Wskazano, że "Innowacyjna Biogazownia" jest tylko jednym z kilku przedsięwzięć prowadzonych przez NCBR, które mają na celu zmianę reguł gry polskiej gospodarki. W ramach tej transformacji, opracowane mają być również m.in. nowoczesne oczyszczalnie ścieków czy budynki efektywnie energetyczne. Wszystkie przedsięwzięcia zostały wybrane pod kątem ich potencjału masowego wdrożenia i możliwości stania się polską specjalnością.

Projekt realizowany jest w ramach projektu pozakonkursowego pn. Podniesienie poziomu innowacyjności gospodarki poprzez realizację przedsięwzięć badawczych w trybie innowacyjnych zamówień publicznych w celu wsparcia realizacji strategii Europejskiego Zielonego Ładu (w ramach poddziałania 4.1.3 Innowacyjne metody zarządzania badaniami Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój). Projekt realizowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Yogi 27.01.2021r. 09:32
29,5 mln zł utopionych w g...!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: As 27.01.2021r. 09:59
Taki metan z biogazu bedzie kilkakrotnie drozszy od konwencjonalnego, od metanu z amerykanskiego LNG, a nawet od... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Walet 27.01.2021r. 16:27
Ale takie technologie już są i nazywają się "biogazownie" Tylko kwestia oczyszczenia tego gazu przed... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE