ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Śląskie kończy przygotowywanie projektu Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji
26.01.2021r. 21:34

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn

Prace nad pierwszym projektem Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji kończy urząd marszałkowski województwa śląskiego. Dokument będzie podstawą wydawania w nowej perspektywie środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji - w regionie mają to być ponad 2 mld euro.

Jak wynika z informacji marszałka woj. śląskiego Jakuba Chełstowskiego, przekazanych podczas wtorkowego spotkania konsultacyjnego z przedstawicielami biznesu, samorząd zakłada kierowanie znacznej części tych środków do małego i średniego biznesu.

"Uważamy, że ten biznes potrafi najszybciej się przebranżowić i tworzyć nowe, ciekawe, atrakcyjne miejsca pracy, które - co najważniejsze - będą oparte o nowoczesną gospodarkę niskoemisyjną" - powiedział Chełstowski. "Dla nas to istotne, aby te środki implementować mądrze; mamy swoje przemyślenia odnośnie parków technologicznych, inteligentnych specjalizacji" - zasygnalizował.

Zaznaczył, że nowa perspektywa finansowa oznacza nowy model finansowania zadań, w regionie oparty m.in. o nowy Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Przypomniał, że do woj. śląskiego trafić mają największe w kraju środki polityki spójności zasilające regionalne programy operacyjne (2,365 mld euro) i ponad połowa całej puli FST (2,066 mld euro).

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji zgodnie z intencją Komisji Europejskiej ma zasilić trzy polskie regiony, które szczególnie potrzebują kompensacji społecznych, gospodarczych i środowiskowych skutków trwającej transformacji energetycznej (śląskie, dolnośląskie i wielkopolskie). Zgodnie z wolą rządu środki te miałyby też wesprzeć trzy kolejne województwa (lubelskie, małopolskie i łódzkie).

Rozdział środków FST będzie ujęty w Umowie Partnerstwa Polski z UE na lata 2021-2027, a podstawą ich wydawania będą Terytorialne Plany Sprawiedliwej Transformacji. Samorząd woj. śląskiego, do którego ma trafić ponad połowa środków z tego źródła, pracuje już nad projektem swojego TPST w uzgodnieniu z partnerami społeczno-gospodarczymi i publicznymi, przy wsparciu firmy PwC. W woj. śląskim środki FST mają trafić do wszystkich podregionów, poza dawnym woj. częstochowskim.

Podczas wtorkowego spotkania konsultacyjnego wicedyrektor wydziały rozwoju regionalnego w urzędzie marszałkowskim Stefania Koczar-Sikora mówiła, że mechanizm sprawiedliwej transformacji koncentruje się na dwóch kierunkach: pierwszy to adresowana m.in. do biznesu dywersyfikacja i modernizacja gospodarek lokalnych, a drugi ma ograniczać negatywne skutki dla rynku pracy.

W założeniach projektu śląskiego TPST uwzględniono pięć komponentów odnoszących się do założeń FST. Pierwszy, obejmujący gospodarkę, ma wspierać badania i rozwój - kompleksowe inwestycje w firmy i sektor B+R, szczególnie wspierające potrzeby cyfrowej zielonej gospodarki oraz inteligentne specjalizacje regionu.

Woj. śląskie chce też środkami FST wspierać przedsiębiorczość i konkurencyjność - poprzez inwestycje w sektor MSP, szczególnie w jego części wymagającej dywersyfikacji produkcji i usług np. świadczonych na rzecz sektora węglowego i okołowęglowego. Zamierza inwestować pod kątem poprawy konkurencyjności przedsiębiorstw i generowania miejsc pracy, rozwoju działalności start-upowej np. na terenach pokopalnianych czy rozwoju infrastruktury służącej przedsiębiorczości.

Kolejne zakładane kierunki to cyfryzacja oraz automatyzacja procesów produkcyjnych i usługowych w przedsiębiorstwach, a także działania na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym - zmniejszenie energochłonności i materiałochłonności procesów produkcyjnych i logistycznych, zwiększenie ponownego użycia produktów, recyclingu i efektywnego gospodarowania zasobami.
W komponencie dot. energetyki kluczowe będą efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii, w tym np. projekty budowy instalacji OZE na terenach poprzemysłowych, budowa i przebudowa infrastruktury dystrybucyjnej pod tym kątem oraz modernizacja energetyczna budynków, wsparcie dla energetyki rozproszonej oraz energetycznego użycia odpadów.

Wspierane będą też zrównoważona mobilność (zakupy taboru zeroemisyjnego wraz z infrastrukturą), zagospodarowanie terenów poprzemysłowych i rewitalizacja, w tym przestrzeni miejskich, a także kompleksowe rozwiązywanie problemów środowiskowych na terenach pogórniczych (związanych np. z gospodarką komunalną czy zasobami wodnymi, w tym np. uzdatnianiem wód kopalnianych).

W pakiecie dotyczącym kwalifikacji woj. śląskie zamierza m.in. kierować środki do pracowników zatrudnionych w górnictwie i przedsiębiorstwach okołogórniczych, poprzez podnoszenie kwalifikacji i szkolenia zgodnie z potrzebami rynku pracy, szczególnie w kierunku zielonej gospodarki cyfrowej, a także do przedsiębiorców tych branż. Poszerzane mają być też kompetencje cyfrowe mieszkańców, środki mają trafiać na nowe kierunki studiów i potrzebną infrastrukturę w zakresie szkoleń i edukacji.

Wsparcie w poszukiwaniu zatrudnienia ma być kierowane do pracowników branży górniczej i okołogórniczej, chcących pracować w cyfrowych, zielonych segmentach gospodarki; planowane jest też kompleksowe wsparcie w zakresie poradnictwa zawodowego, pośrednictwa pracy i szkoleń.

Fundusze FST mają też w woj. śląskim trafić na przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu: programy zdrowotne i profilaktyczne, programy ułatwiające rehabilitację i powrót na rynek pracy czy programy integracji społecznej dla zatrudnionych w górnictwie i branży okołogórniczej, ich rodzin czy społeczności lokalnych.

Dotąd urząd marszałkowski woj. śląskiego, pracując nad TPST, przeprowadził seminaria partycypacyjne i jest w trakcie spotkań konsultacyjnych z partnerami społecznymi i gospodarczymi. Spotkania te potrwają do lutego, co pozwoli przygotować pierwszy projekt planu.

Dwie rundy uzgodnień, robocza i docelowa, pozwolą przygotować docelowy TPST, który równolegle będzie opiniowany przez stronę rządową. Zostanie też przygotowywany program operacyjny, aby docelowy dokument mógł zostać w połowie roku przesłany do uzgodnień z KE.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami ministerstwa finansów, funduszy i polityki regionalnej strona polska chce włączyć 3,8 mld euro z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji do większej puli programu funduszu sprawiedliwej transformacji i polityki spójności, uzupełnionego o 560 mln euro z polityki spójności - do łącznej kwoty 4,4 mld euro.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Uważny 27.01.2021r. 10:07
Czy o tym opracowaniu na lata 2021-2027 wiedzą uczestnicy zespołu rządowo-związkowego co radzą nad programem... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE